Sağlık

Tansiyonu kontrol edin, kalp yetmezliğini önleyin!

Tansiyonu kontrol edin, kalp yetmezliğini önleyin!

ABD´de Pennsylvania Üniversitesi uzmanları, kalp yetmezliğini önlemenin en etkili yolunun, yüksek tansiyonun kontrol altına alınması ve damar hastalıkları ile ilgili risklerin düşürülmesi olduğunu bildirdi.

New England Journal of Medicine adlı dergide yayınlanan araştırmada, yüksek tansiyonun kontrol altına alınması ve damar hastalıkları ile risklerin düşürülmesinin, kalp yetmezliği ihtimalini yüzde 30 ila 50 azaltabildiği belirtildi.

ABD´de 65 yaşın üzerindeki her 1000 kişiden 10´unda kalp yetmezliği bulunduğu ve bu kişilerin, hastanelere başvuranların yüzde 20´sini oluşturduğu hatırlatıldı.

Araştırmada, ABD´de kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye başvuran hastalar arasındaki ölüm vakalarının düştüğü de bildirildi. Düşüşte, kalp yetmezliği ile ilgili tedavilerin, by-pass ameliyatlarının ve yüksek tansiyon ilaçlarının kullanımının etkili olduğu düşünülüyor.
Yayın tarihi: 15.05.2003
775
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.