Sağlık

Süs havuzları mikrop saçıyor

Süs havuzları mikrop saçıyor

"Süs havuzlarında bekleyen ve dezenfekte edilmeyen pis suda serinleyen çocuklar sağlık açısından risk altında."

Dezenfekte edilmeyen süs havuzlarındaki suyun kulak, burun, boğaz enfeksiyonları ile sarılık, tifo, kolera gibi bulaşıcı hastalıklara neden olabileceği belirtildi.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Ünal Polat, çocukların serinlemek için girdiği süs havuzlarının mikrop saçtığını, belirtti. Dr. Polat, dezenfekte edilmeyen süs havuzlarındaki suyun kulak, burun, boğaz enfeksiyonları ile sarılık, tifo, kolera gibi bulaşıcı hastalıklara neden olabileceğini söyledi.

Dahiliye uzmanı ve Türk Sağlık Sen Kayseri Şubesi Başkanı uzman Dr. Ünal Polat, çocukların serinlemek için girdikleri süs havuzlarının birçok hastalığa davetiye çıkardığını vurguladı. Süs havuzlarındaki suyu kazara yutan çocukların ishal olabileceğini belirten Dr. Polat,

"Süs havuzlarında bekleyen ve dezenfekte edilmeyen pis suda serinleyen çocuklar sağlık açısından risk altında. Bu havuzlara giren çocuklarda; kulak, burun, boğaz enfeksiyonları görülebilir. Uzun süre bu su ile temas eden çocuklar; sarılık, tifo, kolera gibi hastalıklara yakalanabilir" dedi. Sıcak nedeniyle havuzlarda mantara neden olan mikroorganizmaların çoğaldığını ifade eden Dr. Ünal Polat,

"Süs havuzlarına giren çocuklarda cilt hastalıkları ve alerjik hastalıklar da olabilir. Çocukların süs havuzlarına girmesini engelleyemediğimize göre belediyelerin bu havuzları dezenfekte etmesi gerekiyor" diye konuştu.

Milliyet
Yayın tarihi: 05.06.2009
998
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.