Sağlık

Suç tabaktan gelir

Suç tabaktan gelir

Britanyalı uzmanlar suçun failini tabakta arıyor. İyi beslenmeyen beynin, suça ittiği teorisi üzerine bir klinik açıldı. Teoriye göre doğru diyet, suçları dörtte bir azaltıyor.

Britanya'da geçen hafta açılan bir klinik, beyin yeterli beslenmediği takdirde davranış bozukluklarının ortaya çıktığı teorisi üzerinde çalışıyor. Teori, insanları suç işlemeye teşvik edenin aslında yedikleri şeyler olduğunu, beynin normal işlevini yürütebilmesi için doğru yakıtı alması gerektiğini savunuyor.

Middlesbrough'taki Teesside Üniversitesi'nde açılan 'Kaktüs Kliniği', çocukların neler yediği üzerinde çalışarak, beslenme yoluyla davranış bozukluklarını gidermeyi hedefliyor. Geçen yıl Britanya Psikiyatri Dergisi'nde yayımlanan bir rapora göre, doğru diyetle, çocuklarda suçluluk oranı dörtte bir düşürülebiliyor. Raporda, Oxford Üniversitesi tarafından genç suçlular üzerinde yapılan bir araştırmaya yer verilmiş. Araştırmada çocukların yarısına vitamin ve mineraller içeren ilaçlar, diğer yarısına da etkisiz ilaçlar verilmiş. İlk grubun tekrar suç işleme oranı yüzde 25-40 düşmüş.

Araştırmalara göre genelde kabuklu deniz ürünleri ile yeşil yapraklı sebzelerde bulunan çinkonun, merkezi sinir sistemini sakinleştirici bir etkisi var. 'Tartrazine' içereren yiyecek ve içecekleri tüketenlerde bir süre sonra çinko eksikliği görülüyor. Tartrazine, bazı gençlerde davranış bozukluğuna yol açan bir boya maddesi.

Brokoli, mercimek, muz ve kabuklu yemişte bulunan B6, beynin işlevini sürdürmesi için gerekli. Eksikliği sinirlilik, depresyon, yorgunluk ve öğrenme zorluğuna yol açıyor. Ciğer ve yumurtadaki B5, beyinde ruh halini düzenleyen 'neurotransmitter' üretilmesine yarıyor.
Yayın tarihi: 25.02.2003
753
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.