Sağlık

Su çiçeğinin ekonomik boyutu

Su çiçeğinin ekonomik boyutu

Aşılama yoluyla önüne geçilebilecek su çiçeği hastalığının, topluma büyük ekonomik yük getirdiği bildirildi.

Aventis Pasteur Aşı firması çalışanlarından Dr. Funda Çıdam, halk arasında basit bir hastalık olarak bilinen su çiçeği hastalığının, kolay bulaşma özelliğiyle birçok ciddi hastalığa davetiye çıkardığını ve beraberinde büyük oranda ekonomik yükümlülük getirdiğini belirtti. En çok çocukluk döneminde görülen ve yetişkinlerde daha ağır seyreden su çiçeği hastalığının, bazı vakalarda zatürree, beyin dokusu iltihabı, menenjit ve ataksi gibi hastalıklara neden olarak işgücü kayıplarına yol açtığını kaydeden Çıdam, şu bilgileri verdi: ´´Su çiçeği, halk arasında basit bir hastalık olarak bilinir. Ancak kolay bulaşma özelliğiyle insanlar arasında çok çabuk yayılabilen su çiçeği, ihmal edilmeyecek oranda işgücü kayıplarına yolaçıyor. Bunun yanı sıra hastalıkla mücadele ve tedavi için gereken maliyet de ciddi boyutlardadır. Bu ekonomik yükün yüzde 10´unu direk medikal harcamalar oluşturmaktadır. Hekim viziti, ilaçlar, laboratuvar testleri, hastanın bakımı için gereken harcamalar ve işgücü kayıpları birleştiğinde ekonomik yük, ciddi boyutlara çıkmaktadır.´´ Kanada´da yapılan bir araştırmaya göre, su çiçeği hastalığının 1999 yılında topluma ekonomik yükünün 109.2 milyon dolar, hasta başına maliyetin ise 7 bin doları aştığını belirten Dr. Çıdam, hastalığın hasta başına maliyetinin Avustralya´da 578, ABD´de 293, İtalya´da 146 ve Fransa´da 352 dolar olduğunu söyledi. Çıdam, Türkiye´de ise hastalığın maliyetini ortaya konacak bir çalışma yapılmadığını, bu durumun da hastalığın ciddiyetinin görülmesini engellediğini bildirdi.

AŞI 25 YIL KORUYOR
Hastalıktan korunma için 1 yaşını geçen çocukların aşılanması gerektiğini vurgulayan Funda Çıdam, şöyle devam etti: ´´Su çiçeğine karşı en risksiz korunma yöntemi aşılamadır. Su çiçeğinden korunmak için aşılama yüzde 96 oranında başarı sağlamaktadır. Aşılanan bireyler üzerinde yapılan araştırmalar, aşının 25 yıl sonra bile koruyuculuğunu sürdürdüğünü ortaya koyuyor. Çocukluk döneminde aşılanan kişilerde hastalık çok hafif seyrederken, aşı olmayanlarda çok daha ağır seyretmekte ve böylece ekonomik kayıplar daha da artmaktadır. Doktor tavsiyesiyle kullanılan su çiçeği aşısı, resmi sağlık kuruluşlarında çok cüzi ücretlerle yapılmaktadır. İthal aşılar ise eczanelerde 60-80 milyon lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor.
Yayın tarihi: 28.06.2003
947
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.