Sağlık

Stres çalışan kadınları etkiliyor!

Stres çalışan kadınları etkiliyor!

Gün boyunca maruz kaldığnız stres, sadece psikolojik açıdan yıpranmanıza neden olmakla kalmıyor, fizyolojik açıdan da sağlığınızın bozulmasına neden olabiliyor.

Bundan kısa bir süre öncesine kadar, kas ağrılarından, yorgunluktan ve halsizlikten yakınanlara tatile çıkmaları öneriliyor ya da ağrı kesici ilaçlar veriliyordu. Yapılan tetkiklere rağmen, herhangi bir hastalık da tespit edilemiyordu üstelik. Ancak zamanla, bunların ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olduğu anlaşıldı. "Kronik yorgunluk"ve "Fibromiyalji" gibi rahatsızlıklarla böylece tanışmış olduk.

Henüz ortaya çıkış nedenleri bilinmeyen bu hastalıkları stres ve hormonal bozukluklar gibi bazı nedenlerin tetiklediği anlaşılmış. Bu tür sendromlara pek çok şikayetin eşlik etmesi, tanı koymayı da zorlaştırıyor. Sizin de bahsedilen türde şikayetleriniz varsa, bu rahatsızlıklardan yakınıyor olabilirsiniz.

Uyuduğunuz zaman bile geçmeyen yorgunluk, kas ve eklem ağrıları, güçsüzlük, uyku sorunları, boğazda yanma, koltukaltı ya da boğazdaki lenf bezlerinde şişme, hafif ateş, hafıza sorunları, depresyon gibi sorunlar "Kronik Yorgunluk" belirtileri arasında yer alıyor. Yürüyüş, hafif egzersizler, iş temposunun düşürülmesi ve stresten arınmak için sevdiğiniz müziği dinlemek, yoga yapmak gibi çözümler fayda sağlıyor.

Kas - iskelet sisteminde yaygın ağrılar, el ve ayaklarda şişlik hissi, yorgunluk, kas tutulması, uyku sorunları, depresyon, konsantrasyon güçlüğü, basit zihinsel işlevlerde yavaşlama, baş, karın ağrısı, ishal ve kabızlık gibi sorunlar; diğer romatizma hastalıkları gibi hayatı tehdit etmeyen bir tür romatizma hastalığı olan fibromiyaljinin belirtileri arasında geliyor. Bu şikayetlerin ortadan kalkması için, sık sık sıcak suyla duş almak, egzersiz yapmak, masaj yaptırarak kasların gevşemesini sağlamak etkili oluyor.

Formsante / Ocak 2003
Yayın tarihi: 11.01.2003
725
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.