Sağlık

Steteskop dijitalleşiyor

Steteskop dijitalleşiyor

Steteskop bir asırı aşkın zamandan bu yana hekimlik araç gereçlerinin vzageçilmezlerinden oldu. Stetoskop hırıltıların ve olası başka sorunların saptanması için akciğerlerden ve kalpten gelen sesleri büyüterek doktorların insan bedenini dinlemelerine imkan veriyor.

Renne Laennec adlı Fransız hekim stetoskopu on dokuzuncu yüzyılda tıp alanında devrim yaratmaktan çok hastaların saygınlığını korumak amacıyla icat etmişti. Laennec henüz çiçeği burnunda bir doktorken hasta bir genç bayanı muayene etmesi için çağrılır. Özellikle hastasının genç ve hayli etli butlu olduğunu bildiğinden, ona nasıl teşhis koyacağından emin olamaz. Hikayeye göre doktor çağrıldığı yere giderken, yolda iki küçük çocuğun içi boş bir kütüğün iki yanından tıklatarak birbirlerine mesaj ilettiklerini görür.

Karton buluşu

Randevusuna gelince, ev sahiplerinden karton bir levha rica eder. Kartonu rulo yaparak uygun bir mesafeden hastasının muayene etmek amacıyla kullanır. Bu fikir çok geçmeden yayılır. Özellikle genç doktorlar bunun harika bir icat olduğu kanısındadır. Böylece, derme çatma hastanelerde çalışan doktorlar bulaşıcı hastalık taşıyan hastalarından uzak durmuş olurlar.
Stetoskopun genel çalışma ilkesi o zamandan bu yana çok az değişmekle birlikte, sesi daha da büyütmeye yarayacak değişikliklerle birlikte tasarımı bu aleti adeta tanınmaz hale getirdi.
Stetoskop usta ellerde kalp kapakçığı hatalarından kalpteki deliklere kadar çok sayıda akciğer ve kalp hastalığının teşhis edilmesine yarayabiliyor.

Dijital gelecek

Ancak gelecekte, bilgisayar çağı aletin işleyiş şeklinde de devrim yaratabilir.
Belli başlı stetoskop üreticilerinden olan 3M şirketinden Carl Leake dijital teknolojinin teşhisin kalitesini de yükselteceğini belirtiyor. 'Doktorların kulaklarına gelen sesi tam anlamıyla duyduklarından emin değilim. Çünkü bazılarının frekansı o kadar düşük ki neredeyse işitilemiyor.' diye konuşuyor.
Ancak yeni geliştirilen aletin yaygınlaşması için biraz zamana ihtiyaç var. Çoğu doktorun fakülte yıllarında kendisine eşlik eden dinleme cihazından vazgeçmeyeceği, onu atmaya isteksiz olacağı düşünülüyor.
Yayın tarihi: 31.12.2002
754
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.