Sağlık

Sporsuz bir yaşam fıtık nedeni

Sporsuz bir yaşam fıtık nedeni

Spor yapmayan kişiler, her an bel fıtığı olma riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi'nde görevli Prof. Dr. Osman Acar, bel fıtığının, monoton kent yaşamının beraberinde getirdiği hastalıkların başında geldiğini söyledi.

Bel fıtığı, omurların arasında bulunan disklerin kayması ya da zarar görmesiyle sinirlere uygulanan baskının artmasına bağlı olarak ortaya çıkıyor.

Prof. Dr. Osman Acar, kent yaşamının getirdiği stresin de bel fıtığına neden olan etkenler arasında bulunduğunu ve bu rahatsızlığın en belirgin nedeninin ise spordan uzak bir yaşam olduğunu söyledi.

Acar, "spor yapmadığı için bel, boyun, sırt ve karın kasları zayıflayan herkes, her an bel fıtığı olma riskiyle karşı karşıyadır" dedi.

Vücudu ayakta tutan omurların işlevlerini sağlıklı olarak yerine getirebilmesi için bağ ve kaslarla desteklendiği vurgulayan Acar, şunları söyledi:

"Kullanılmayan kaslar zamanla eriyip, fonksiyonlarını yitirmektedir. Bu nedenle düzenli olarak egzersiz yapılıp, vücudun ayakta durmasını sağlayan kaslar güçlendirilmezse, bel fıtığına davetiye çıkarılmış olur.

Diğer hastalıklarda olduğu gibi, uzun ve zor bir tedavi süreci gerektiren bel fıtığında da hastalığa yakalanmadan önlem almak çok önemlidir.

Egzersiz yaparak iskeleti ayakta tutan kasları güçlendirmeyen kişiler, hapşırmakla bile bel fıtığı olabilir. Yürümek, herkesin kolayca yapabileceği egzersizlerden biridir."

Prof. Dr. Acar, ayaklarında güç kaybı olan hastaların ise cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Aşırı kilo da bel fıtığına yol açıyor

Bel fıtığına yakalanmamak için spor dışında da bazı konularda dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Acar, "aşırı kilolar da bel fıtığına davetiye çıkaran unsurlardan biridir. Bu nedenle aşırı kilolardan bir an önce kurtulunmalıdır" dedi.

Hastalığa yakanlanma riskini azaltan faktörler:

- Ortopedik yatakta yatmak

- Sandalyede dik şekilde oturmak
Yayın tarihi: 12.08.2005
664
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.