Sağlık

Soğukalgınlığına karşı maske takın!

Soğukalgınlığına karşı maske takın!

Sıcaklık değerlerinin sık değişmesi nedeniyle soğuk algınlığına bağlı enfeksiyonların yayıldığı bahar döneminde, salgınların önlenmesi için yüze koruyucu maske takılması öneriliyor.

Konya Numune Hastanesi Başhekimi Opt. Dr. Rıza Sarıbabıçcı, yaptığı açıklamada, özellikle kış aylarından bahara, yaz aylarından da kış mevsimine geçerken sıcaklık değerlerinin gün içinde bile çok sık değişebileceğine dikkati çekti.

Sıcaklık farklarının soğuk algınlığına bağlı bulaşıcı hastalıkların artmasına neden olduğunu ifade eden Sarıbabıçcı, vatandaşların sabah ya da öğle saatinde evden çıkarken havanın durumuna aldanarak ince kıyafetler giyerek hastalıklara davetiye çıkarmamasını istedi.

Bahar döneminde gribal enfeksiyonların toplu ulaşım araçları, okul, hastane gibi insanların kalabalık olduğu mekanlarda hızla yayılabileceğini anlatan Sarıbabıçcı, işgücü, zaman ve para kaybına yol açan bu hastalıkların çeşitli önlemlerle önlenmesinin birçok alanda tasarrufa neden olacağını bildirdi.

Ağzını kapatarak hapşırmak çözüm değil!

Hasta sayısının azalmasının hastanelerdeki yoğunluğu azaltacağını ve ilaç masraflarının en aza inmesini sağlayacağını dile getiren Sarıbabıçcı, şöyle konuştu: ´´Hızla yayılabilen bu hastalıkların önlenmesi için hasta olan kişiler özellikle kapalı mekanlarda doktorlar ve kemoterapi tedavisi gören hastalar gibi yüzlerine koruyucu maske takabilirler.

Öksürme ve hapşırma ile ağızdan çıkan partiküller 4-5 metre uzakta bulunan kişilere virüs veya mikropları bulaştırabilirler. Partiküllerin ağızdan saatte 80 kilometre hızla çıktığı düşünüldüğünde hastanın ağzını kapatması mümükün olamayabileceği gibi, karşıda bulanan kişi de kendini koruyamaz. Sevdiklerimize hastalığı bulaştırmak istemiyorsak, böyle küçük bir önlemle riski ortadan kaldırmış oluruz.´´
Yayın tarihi: 12.03.2003
827
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.