Sağlık

Sivribiber ve domates ile kış hastalıklarını yenin

Sivribiber ve domates ile kış hastalıklarını yenin

Soğuk kış aylarından önce, vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyorsanız yüksek oranda C vitamini içeren domates ve sivribiberi sofranızdan eksik etmeyin!

Kış aylarında sıcaklığın düşmesi ve artan hava kirliği nedeniyle, hastalık yapıcı maddelerin miktarında da ciddi bir artış yaşanıyor. Grip başta olmak üzere bir çok enfeksiyon hastalığının başlıca nedenlerini, kapalı ortamlarda bulunma, kirli hava soluma ve yetersiz beslenmeye bağlı vücut direncinde zayıflama olduğunu belirten uzmanlar, hastalıklara karşı alınacak en önemli tedbirin ise bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu vurguluyor.

Kışa girerken sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi, alınacak vitamin ve minerallerle vücut direncinin artırılması gerektiğini anlatan Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nde görevli diyetisyen Elif Yıldırım, bol miktarda C vitamini bulunan meyve ve sebzelerin tercih edilmasini önerdi.

Yüksek oranda C vitamini içeren domates ve sivribiber ise uzamnalrın tavsiye listesinin başında geliyor.

C vitamini bekleme ya da ısıyla kaybolduğu için sebzelerin taze olarak tüketilmesini öneren uzmanlar taze olarak yenen domates ve sivri biberin vücuttaki demir ve kalsiyum mineralleri ile A ve E vitamini emilimini de artırdığına dikkat çekiyor.

Yayın tarihi: 26.09.2003
789
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.