Sağlık

Sıtma ile mücadele yetersiz

Sıtma ile mücadele yetersiz

Afrika'da her 30 saniyede 1 çocuk, sıtma nedeniyle ölüyor.

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bir rapor, dünya genelinde her yıl 1 milyondan fazla kişinin sıtmadan öldüğünü ortaya koydu.

Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF, sıtmayla mücadele için alınan tedbirlerin arttırılması çağrısında bulundu. İki kurumun hazırladığı rapora göre, dünya genelinde sıtma her yıl 1 milyondan fazla kişinin ölümüne neden oluyor. Her yıl 350 ila 500 milyon kişi de sıtmaya yakalanıyor. Rapor dünya nufüsünün yüzde 40'ının sıtma tehlikesi altında yaşadığını da ortaya koydu.

En çok Afrika etkileniyor

Şimdiye kadar yayımlanan en geniş kapsamlı rapor olan araştırmaya göre, sıtma en fazla Afrika kıtasında etkili. Afrika'da her 30 saniyede bir çocuk sıtmadan ölüyor. Afrika'nın sahra altı bölgesinde sıtmadan ölen 10 kişiden 9'unu 5 yaşından küçük çocuklar oluşturuyor.

Afrika'dan sonra sıtmadan en fazla etkilenen bölgeler ise Güneydoğu Asya, Doğu Akdeniz ve Pasifik'in batısı.

Dirençli hale geldi

Raporda, Afrika ve Asya'nın birçok bölgesinde sıtmanın geleneksel tedavi yöntemlerine karşı daha dirençli hale geldiğine de dikkat çekildi. Yeni yöntemler ise çok daha masraflı. uzmanları endişelendiren de işte bu durum.

Cibinlik etkili yöntem

Raporda çocukların sivrisineklere karşı ilaçlanan cibbinlikle çevrili yataklarda uyamasının sıtmaya karşı etkili bir önlem olduğu da belirtildi. Bu sayede sıtmaya yakalananların sayısının yarıyarıya azalabileceği kaydediliyor. Ama masraflı olduğu için, Afrikalı çocukların sadece yüzde 5'i cibbinlikli yataklarda yatabiliyor.
Yayın tarihi: 06.05.2005
841
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.