Sağlık

Şişmanlık kanseri körüklüyor

Şişmanlık kanseri körüklüyor

İngiltere Kanser Araştırmaları Vakfı tarafından hazırlanan bir raporda, erkeklerde şişmanlık arttıkça bazı kanser türlerinin görülme oranının da arttığı öne sürüldü.

Tıp Dergisi Lancet'in de yer verdiği rapora göre, İngiltere'de erkeklerin yüzde 20'si obez denilecek düzeyde şişman, yarısı da normal kilonun üzerinde bulunuyor. İngiltere'de erkekler arasında obez olarak nitelendirilebilecek kadar şişman erkeklerin oranının geçen 10 yılda yüzde 60 arttığına dikkat çeken araştırmacılar, sigara kullanmayan kişilerde görülen kanserden ölümlerin 8'de 1'inin aşırı kilo kaynaklı olabileceğine işaret ediyor.

Şişmanlık tüm kanser türleriyle bağlantılı
Rapora göre, özellikle aşırı şişmanlarda giderek artan oranda bağırsak, böbrek ve yemek borusu kanserine rastlanıyor. Lancet, daha önce yayınlanan bir ABD araştırmasının, iddiayı daha ileri götürüp, şişmanlığı bütün kanser türleriyle bağlantılandırdığını hatırlatıyor.

"Şişmanlık önlenebilir bi rahatsızlık"
Erkeklerin büyük bölümünün doktorların önerdiği haftada en az birkaç gün, günde 30 dakikalık sıkı egzersizi yapmaktan kaçındıklarına işaret eden araştırmacılar, bunun yapılması halinde şişmanlığın kontrol altına alınabileceğini kaydediyor. İngiltere Kanser Araştırmaları Vakfı Direktörü Prof. Jane Wardle da yaptığı açıklamada, şişmanlığın önlenebilir bir rahatsızlık olduğunu, sağlıklı bir diyet ve daha çok hareketle kilo almanın önüne geçilebileceğini belirtti.
Yayın tarihi: 27.06.2003
406
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.