Sağlık

Şişmanlar, sıcaklara karşı uyarıldı

Şişmanlar, sıcaklara karşı uyarıldı

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Sarı, Türkiye'de bu yıl çok sıcak bir yaz yaşandığını belirterek, aşırı sıcak ve nemin insanlarda farklı ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiğine dikkati çekti.

Şişmanların, yüksek tansiyon, diyabet, kalp yetmezliği, akciğerlerde oksijen yetersizliği gibi olumsuzluklar yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sarı, "Bu sağlık sorunlarını yaşayanlar, aşırı sıcak ve neme karşı alınacak önlemler konusunda daha duyarlı olmalılar" dedi.

Prof. Dr. Sarı, kilo sorunu bulunanlara yaz günlerinde yağlı, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalarını, kırmızı et yerine beyaz et tüketmelerini önerdi. Şişmanlığın ve şişmanlığa bağlı sağlık sorunlarının tedavisinin olanaklı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sarı, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Hekim kontrolünde rejim yapılmalı. Aşırı yemek tüketmekten vazgeçmeliler. Tedavi olmayı tercih etmişlerse hekim önerilerine titizlikle uymalılar. Şişmanlar, beslenmeleri yanında günlük yaşamlarında da dikkatli olmalılar. Havanın aşırı sıcak olduğu saatlerde zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalılar. Dışarı çıkmaları gerekiyorsa açık renkli giysiler giymeliler. Bu arada yanlarında su bulundurmalılar, ilaçlarını yanlarına almayı unutmamalılar."
Yayın tarihi: 02.08.2003
570
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.