Sağlık

Sigarayı bırakmak isteyen tiryakiler bu aşıyı bekliyor

Sigarayı bırakmak isteyen tiryakiler bu aşıyı bekliyor

Amerika'da ve İsviçre'de yapılan araştırmalara göre, sigarayı bırakmayı kolaylaştıracak bir aşı çok yakında piyasada olacak. Aşı, nikotinin beyne ulaşmasını önleyerek, sigara bağımlısının keyif almasını engelliyor.

Sigarayı bırakmayı kolaylaştıracak aşının, nikotin bantları ve çikletleri gibi yan ürünlere ihtiyacı da ortadan kaldıracağı belirtiliyor. Çünkü aşı, vücut tarafından algılanamayacak kadar küçük nikotin moleküllerini hedef alıyor. Bu moleküllere, bağışıklık sisteminin kolayca tanıdığı bir protein olan ''kolera toksin'' ekleyen aşı, vücudun antikor üretmesini sağlıyor. Böylece vücut, nikotini bir tehdit olarak algılayıp, sigara dumanına her maruz kalışında kendini savunuyor. Son aşamada, nikotin moleküllerine saldırarak üstüne yapışan ve onları daha da büyüten antikorlar, nikotinin beyne ulaşmasını engelliyor.

Daha önce kokain bağımlıları için uygulanan yöntem, yan etki yaratmadan olumlu sonuçlar vermiş, aşıyı kullanan kokain bağımlıları aldıkları keyfin azaldığını söylemişlerdi.

Strese çözüm yok

Fareler üstünde yapılan deneyler, aşının, beyne giden nikotini normalin üçte biri oranında azalttığını ortaya koysa da, bilimadamları yan etkisi bulunmayan aşının başarısı konusunda temkinli konuştular.

Uzmanlara göre, kişinin sigara içmesine rağmen yeterli nikotini alamaması, daha da fazla sigara içmesine yol açabilir. Çünkü aşı, sigarayı bıraktıktan sonra, nikotin eksikliğinden kaynaklanan sinirlilik, başağrısı, depresyon gibi rahatsızlıkları tedavi etmeyecek.

Her yıl sigarayı bırakmayı deneyen ve sadece yüzde üçü başarılı olan sigara bağımlıları ise bu belirsizliğe rağmen büyük umutla aşıyı bekliyor. Üç şirketin bir an önce piyasaya sürmek için yarıştığı ve en geç dört yıl içinde satışına başlanması beklenen aşının, yaklaşık 1 milyar dolarlık (1 katrilyon 400 trilyon lira) bir pazarının olduğu sanılıyor.
Yayın tarihi: 11.09.2003
604
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.