Sağlık

Sigarayı bırakma zamanı geldi

Sigarayı bırakma zamanı geldi

Sigarayı bırakmanın garantili yolu IQS, artık Türkiye'de...

Sigarayı bırakmak isteyen, ancak kendi iradesiyle bırakamayanlara yardımcı olmak için geliştirilmiş, dünyanın en geniş kapsamlı sigara bıraktırma programı I QUIT SMOKING® (IQS), ABD, İtalya ve Almanya'nın da yer aldığı 13 ülkeden sonra Türkiye'de de uygulanmaya başladı. Fiziksel ve psikolojik bağımlılığı bilgisayar destekli bir programla 6 ayda garantili olarak ortadan kaldıran sistem, Türkiye'de ilk aşamada 8 merkezde hizmet verecek.

Bugüne kadar dünyada yüzde 90'a ulaşan bir başarı oranı ile 300 bin kişiye sigarayı bıraktıran, garantili, doğal, acısız ve hızlı terapi programı IQS®, Türkiye'de ilk olarak Bağlarbaşı'ndaki merkezinde İstanbul'daki sigara bağımlılarına hizmet vermeye başladı.

İrlanda orjinli bir franchise zinciri olarak Almanya, Avusturya, İtalya, Fransa, İsviçre, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Hong Kong, Singapur ve Tayvan'da uygulanan IQS® programı, ilk aşamada İstanbul'un Anadolu ve Avrupa Yakası ile Antalya ve Malatya olmak üzere 8 merkez ile hizmet verecek ve kısa sürede franchise sistemi ile tüm Türkiye'ye yayılacak.

IQS® programında nikotinin yol açtığı fizyolojik bağımlılığı ortadan kaldırmak için bilgisayarlı R.I.S.E. (Reflection Instrument Scanning Electro-pulse) cihazı kullanılıyor. İçicinin nikotin bağımlılığı parametreleri bilgisayara giriliyor ve bu parametreler NoSmoke® yazılım programı tarafından işlenerek kişiye özel bir terapi programı oluşturuluyor. Bu programlamanın ardından, içicinin kulağındaki bilgisayar tarafından belirlenen "refleks" noktalarına P.O.D. adı verilen bir el cihazı yardımıyla mikro masaj uygulanarak, vücudun doğal acı dindiricisi olan beta-endorfinler salgılaması sağlanıyor. R.I.S.E. cihazı sayesinde fizyolojik bağımlılıktan kurtulan ve nikotin yoksunluğu sıkıntılarını yaşamayan kişinin motivasyonu yükseliyor, iradesi güçleniyor ve kendine güveni artıyor. IQS® programının ikinci aşaması olan 6 ay süreli tersine öğrenme sürecinde, sigarayı bırakan kişi tetikleyici durum ve olaylarla karşılaştığında sigara yakmamayı öğrenerek, sigaraya psikolojik bağımlılıktan kurtuluyor.

Yeniden başlayanlara geri ödeme garantisi

Sigarayı bırakan kişinin 4 kere daha R.I.S.E. cihazına girme hakkı bulunuyor. IQS® merkezlerinin eğitimli ve deneyimli danışmanları sigarayı bırakanlara 6 ay boyunca danışmanlık hizmeti veriyor, onlara destek oluyor ve durumlarını takip ediyor. Bugüne kadar yaklaşık yüzde 90 başarıya ulaşan programa katılanların, çeşitli olağanüstü sebeplerle (bir yakınının ölümü, işinden atılma, işinin bozulması, eşinin, çocuklarının veya patronunun dayatmasıyla programa katılma vs.) sigaraya yeniden başlaması durumunda, bu kişilere ödemiş oldukları tedavi ücreti, 6 ayın sonunda iade ediliyor.
Yayın tarihi: 14.04.2005
841
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.