Sağlık

Sigara kalbi hasta ediyor

Sigara kalbi hasta ediyor

Amerikalı iki sağlık uzmanı, Haziran-Aralık 2002 döneminde ABD'nin Montana eyaletinin Helena kentinde kamuya açık mekanlarda getirilen sigara yasağının kalp krizi oranını yüzde 60 azalttığını bilimsel olarak kanıtladı.

ABD'de Robert Shepard ve Richard Sargent adlı iki uzman doktor, Montana eyaletinin Helena kentindeki St. Peter's Hastanesi'nde 2002 yılının Haziran ve Aralık aylarını kapsayan süre içinde, bir sigara araştırması gerçekleştirdi. İki araştırmacı, çalışma sonunda kamuya açık alanlarda sigara yasağının insan sağlığına etkisi ve pasif sigara içiciliği ile kalp hastalıkları arasındaki bağlantıyı ortaya koyan ilk ciddi bilimsel verilere ulaştı. Dr. Robert Shepard, "Bu konuda daha önce bilimsel veri yoktu. Şimdi sigaranın yasaklanmasının insan sağlığını hemen etkilediğini görebiliyoruz" dedi.

İki doktor, sigara yasağını başlamasından iki ay sonra, yani ağustos ayında kalp krizi şikayetiyle hastaneye başvuranların oranında belirgin bir azalma fark edince, araştırmaya başladı. Altı ay boyunca, verileri toplamaya devam eden doktorlar, bu süre içinde hastaneye gelen 570 kalp krizi vakasını izlediler.

Uzmanlar, sefer halindeyken ortaya çıkan göğüs ağrısı yüzünden hastaneye başvuran kamyon şoförleri ve uçaklarda kalp krizi geçiren hastaları toplamdan çıkardılar. Böylece hasta sayısı 507'e düştü.

Eski hastalara kıyas

Aynı hastaneye son dört yılda gelen kalp krizi vakalarını da inceleyen sağlık adamları, istatistikçilerin de yardımıyla yasağın başlamasıyla birlikte kalp krizi geçirenlerin oranlarının yüzde 60 azaldığını gördüler. Araştırmacılar, Helena kenti dışında, sigara yasağının olmadığı yakın kentlerde ise kalp krizi oranında bir değişiklik olmadığını belirlediler.

Yasak kalkınca ne oldu

Ama aynı uzmanlar, Helena'daki bar, kafe gibi yerleri de kapsayan sigara yasağının kalkması üzerine, kalp krizi oranının yine eski seviyelerine ulaştığını belirlediler.

66 bin nüfuslu Helena kentinde uygulanan sigara yasağı, uzmanlar için ideal bir laboratuvar oluşturdu. Kalp hastalarının kabul edildiği St. Peter's Hastanesi'ndeki veriler, uzmanlara sigara yasağı ile kalp krizi arasındaki olası bağlantıyı daha rahat araştırma imkanı tanıdı. Sigara yasağından önce, hastaneye ayda ortalama 7 kalp krizi vakası geliyordu. Sigara yasağının söz konusu olduğu altı ayda ise ayda hastaneye gelen kalp krizi vakası 4'ün altına düştü.

Dr. Shepard'a göre sigara yasağı hem insanlara daha sağlıklı, hem de masrafsız bir hayat şansı tanıdı. Dr. Shepard, "Yılda 36 kalp krizini önlediğimiz varsayılırsa ve bir kalp krizinin masrafını 30 bin dolardan hesaplarsak, bu da yaklaşık 1 milyon dolara tekabül eder" diyor. İki sağlık uzmanı, araştırma sonunda elde ettikleri verileri, 1 Nisan 2003 tarihinde Chicago'da yapılan Amerikan Kardiyoloji Koleji'nin toplantısında diğer bilimadamlarına sundular.

Fakat bilimsel verilere rağmen, Helena'da bar ve kumarhanelere de uygulanan sigara yasağı bazı çevrelerin baskısıyla mülkiyet yasasına aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edildi.

Pasif içicilerin başına ne geliyor

Uzmanlara göre pasif içicilik, en az sigara içenlerde olduğu kadar kalbi olumsuz etkiliyor.

İLK BEŞ DAKİKA boyunca sigara dumanına maruz kalan kişilerin aort damarlarının sertleştiği görülüyor.

İLK OTUZ DAKİKA içinde ise kandaki pıhtılaşma hücreleri harekete geçiyor, kan yoğunlaşıyor ve damar çeperlerine zarar veriyor. Kalbe ve diğer organlara temiz kan ulaştırılması zorlaşıyor.

İLK İKİ SAAT içinde ise kalp ritmi bozuluyor.
Yayın tarihi: 22.03.2004
912
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.