Sağlık

Sigara içmeyenler yaşlanınca daha iyi duyuyor

Sigara içmeyenler yaşlanınca daha iyi duyuyor

Sigaranın, işitme duyusunu olumsuz etkilediği belirtildi. Amerika7da yapılan bir araştırmada ortaya çıkarılan bu sonuca göre, sigara içmeyenlerin yaşlanınca sigara içenlere oranla daha iyi duyduğu saptandı

ABD´deki Wisconsin-Madison Üniversitesi´nde görevli bilim adamları, 48 ila 92 yaşlarında 3753 kişi üzerinde araştırma yaptılar. Araştırma sonucuna göre, sigara içen kişilerdeki erken işitme kaybı riski, içmeyenlere göre 1,7 kat daha fazla.

Almanya´daki Freiburg Üniversitesi´nde görevli kulak-burun-boğaz (KBB) uzmanı Prof. Roland Laszig, gürültünün çok tehlikeli olduğunu belirterek, özellikle günün büyük bir kısmında gürültüye maruz kalan kişilerin sigarayı bırakması gerektiğini söyledi.

Pediatrics dergisinde yayımlanan makalede ise gebelikte sigara içen kadınların çocuklarının daha kolay ortakulak iltihabı olduğu kaydedildi.

Avustralyalı bilim adamlarının 8556 kadın üzerinde yaptığı araştırmaya göre, anne adayları günde 1-9 sigara içtiğinde çocuklarının ortakulak iltihabı olma riski 1,6 kat, günde 10-19 sigara içtiğinde 2,9 kat, bir paketten fazla içtiğinde ise 3,3 kat artıyor.
Yayın tarihi: 27.02.2003
697
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.