Sağlık

Sigara içmek MS'e iyi gelmiyor

Sigara içmek MS'e iyi gelmiyor

Sağlıklı beslenme kurallarına MS hastalarının da uyması gerekiyor

Beyin ve omuriliğin iltihabıyla giden bir bağışıklık sistemi hastalığı olan Multipl Skleroz (MS), baş dönmesi, uyuşma, vücudun bir tarafında (yüz, kol, gövde veya bacak gibi) güç kaybı, bulanık görme gibi bir günden uzun süren geçici ve tekrarlayıcı yakınmalara sebep oluyor. MS, hastaların önemli bir kısmında ataklar halinde seyrediyor; ancak daha seyrek olsa da bir kısım hastada hiç atak izlenmeği de görülebiliyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Murat Kürtüncü, "atakların dışındaki dönemlerde hastaların pek fazla şikayetlerinin olmadığını, ancak her atağın beyinde kalıcı hasarların oluşmasına neden olabildiğini, hastaların yürüme, denge ve görmede zorluklar yaşayabildiklerini ifade etti. Dr. Murat Kürtüncü, "Hastalar sık sık nasıl beslenmeleri gerektiğini, alkol ve sigaranın etkilerini soruyor.

Sağlıklı beslenme kurallarına MS hastalarının da uyması gerekiyor. Kırmızı et yerine beyaz eti tercih etmek, sebze ve meyveyi bol tüketmek gibi. Yeni bilimsel çalışmalar, sigaranın çok içilmesi halinde MS hastalığının gidişatını kötüleştirdiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle sigara içilmemeli." diye konuştu.

Başka hastalıklarla karışıyor, tanısı gecikiyor

MS hastalığının belirtileri, başka daha sık görülen hastalıkların belirtileriyle karıştırılabildiğinden tanıda gecikmeler olabiliyor. Elektriklenme şeklinde ağrı, uyuşma, bulanık görme, baş dönmesi, dengesizlik ve idrarda tutukluğun MS'in ilk belirtileri olabileceğini akıldan çıkarmamak gerekiyor.

Dr. Murat Kürtüncü özellikle tekrarlayan baş dönmesi ve dengesizlik şikayeti ile başlayan hastaların iyi bir nörolojik değerlendirmeden geçmemesi durumunda tanılarının geciktiğine sıklıkla şahit olduklarını söylüyor. MS hastalığında izlenen ağrıların zaman zaman fıtıklarla bile karışabildiğini, bu nedenle bazı hastaların tanılarının ameliyat sonrasında konabildiğini ekliyor.

Hangi incelemeler yapılıyor?

Her nörolojik yakınma için MR çekilmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Murat Kürtüncü, MR'ın dünyanın her yerinde MS için en iyi tanı aracı olarak kabul edildiğini ifade ediyor. Ancak bu incelemeyi doğru amaçlarla kullanmak gerekiyor. MR dışında yardımcı tanı araçları olarak, rutin kan incelemeleri, bel suyu incelemesi (bel suyunda bağışıklık sisteminin ürettiği proteinler birikiyor) ve ayrıca VEP gibi elektrofizyolojik testler kullanılıyor.

Kadınlarda erkeklerin iki kat daha sık

MS hastalığı 25-35 yaş grubunda, kadınlarda erkeklere göre iki kat daha sık olarak görülüyor. Genel olarak kadınlarda bağışıklık sistemi hastalıkları daha fazla, bu nedenle X kromozomuyla ilgili bozukluklar, ya da hormonal faktörlerin tetikleyici olabileceği düşünülüyor. Gebelik süresince seyrekleşen ataklar, gebelik sonrasında sıklaşıyor. Çocukluk döneminde de MS teşhisi alan hastalar var.

Yayın tarihi: 16.07.2009
1815
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.