Sağlık

Sıcaklara Karşı Dengeleyici Tavsiyeler!

Sıcaklara Karşı Dengeleyici Tavsiyeler!

Aşırı sıcaklar, kişileri ruhsal olarak olumsuz etkileyip, sinirlerin gerilmesine neden olabiliyor. Ünlülerin Doktoru Medikal Estetik Hekim Dr. Alp Mamak sıcaklardan daha az etkilenmenizi sağlayacak doğal önerilerde bulunuyor.

1- Meyan Kökü Tüketin

Meyan kökü şurubu harika bir yaz dopingidir. Serinletir, enerji verir, düşük tansiyonu dengeler. Yazın evde de meyan kökü şurubu yapabilir ve taze nane yapraklarıyla süsleyip içebilirsiniz.

2- Serin Tutun!

Kulak arkası, ense, saç dipleri, eller ve ayakları sık sık ıslatın veya suyla sıvazlayın. Özellikle kulak arkalarını serin tutmak ısı merkezini dengelemek için çok önemlidir.

3- Sağlıklı İçecekler Tüketin!

Gül şerbeti, sulu ekşi olmayan ayran, maden sodası, limonata, cacık, serin komposto, buzlu kahve ve hoşaflar da sağlıklı içeceklerdir.

4- Spor Yapın

Yüzme yazın en iyi spordur. Yazın aşırı terleten, kan revan içinde bırakan sporları yapmayın. Su sporlarını tercih edin. Eğer yapamıyorsanız o zaman sabah erken veya akşamüstü saatlerinde yürüyüşü tercih edin. Mutlaka egzersizden sonra ılık duş alın ve baş bölgenizi serin tutun.

5- Hafif Yiyecekler Tüketin

Akşam asla ağır ve hazmı zor gıdaları tercih etmeyin, ağır gıdaları yatmaya yakın tüketmeyin.

6- Isınızı Dengeleyin

Asla aşırı soğuk-buz gibi içecek ve gıdalara yüklenmeyin. Oda ısısına yakın olanlar uzun vadede daha iyi ısı dengeleyicidir.

Bunları Yapın…

Aşırı sıcaklarda sizin de sağlık dengeniz olumsuz etkileniyorsa o zaman ayda 1 seferi geçmemek koşuluyla bir gece yatmadan önce 3 çorba kaşığı (kabıza yakınsanız), bağırsaklarınız normalse 2 çorba kaşığı Hint yağını biraz meyve suyuyla karıştırıp için. Ertesi sabah sadece ılık komposto ve semizotu-kabak çorbası için. Sakin bir gün geçirerek detoks yapın, bol bol oda sıcaklığında su için.

Yayın tarihi: 07.08.2015
1937
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.