Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Sıcak havalarda tansiyona dikkat!

Sıcak havalarda tansiyona dikkat!

Aşırı sıcağa maruz kalan hamilelerde meydana gelecek tansiyon sorunları bebeğin gaz değişimini bozarak, riskli durumlara neden olabilir...

Uzmanlar, sıcakların yükseldiği bugünlerde anne adaylarının kendileri ve bebeklerinin sağlığı için son derece dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.
Konuyla ilgili bilgiler veren Selçuk Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çolakoğlu, uzun süre sıcakta kalan hamile kadınların tansiyonunun yükselebileceği veya düşebileceğini belirterek, bu durumun anne karnındaki bebek için ciddi riskler oluşturabileceğini söyledi.

Anne karnında bebeğin oksijen alıp karbondioksit verdiğini ifade eden Çolakoğlu, tansiyon dengesi bozulan anne adayının bebeğinin gaz değişiminin de aksayacağını, dolayısıyla kanındaki oksijen seviyesinin olması gerekenin altına düşeceğini dile getirdi. Aşırı sıcağa maruz kalarak sağlık sorunları yaşayan hamilelerin bebeklerinde çeşitli sakatlıklara kadar varan sorunlar yaşanabileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Çolakoğlu, şöyle konuştu:

''Sağlıklı insanların yanı sıra, kalp, tansiyon ve psikolojik hastalıkları bulunan kişiler de sıcaklardan olumsuz etkilenir. Hamileler de gebeliklerinin her döneminde güneş ışınlarından kendilerini korumalıdır. Kalp atışları hızlanan, nefes dargınlığı yaşayan annelerin çocuklarında uzun süre bu olağanüstü durumda kalmaları halinde ilerde zeka geriliği gibi büyük zihinsel sorunlar görülebilir. Hamilelerin özellikle güneşin ışınlarının dik geldiği öğle ve sıcaklığın fazla olduğu öğleden sonraki saatlerde gerekmedikçe sokağa çıkmamaları, çıkarlarsa da uzun süre kalmamaları gerekir.''

30 DERECEDEN YÜKSEK SICAKLIK RİSKLİ
Aşırı sıcakla tansiyon dengesi bozulan hamilelerde, bulantı, kusma, baş ağrısı ve halsizlik gibi bir takım belirtilerin de ortaya çıkabileceğini anlatan Prof. Dr. Çolakoğlu, anne ve bebek sağlığı için 30 sıcaklığın dereceyi geçtiği ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Çolakoğlu, hamile kadınların, gebeliklerinin ilk aylarında bile olsa plaj ya da havuzda güneşlenmelerinin sakıncalar doğurabileceğini kaydetti.

Güneş çarpması sonucu ciddi sağlık sorunları yaşayan anne adaylarının erken doğum ve düşük gibi istenmeyen durumlarla karşılaşabileceklerini belirten Çolakoğlu, güneş ışınlarından korunmanın yeterli olmadığını hamileler için evde de sağlıklı klimalarla sıcaklık değerlerinin belli bir ölçüde tutulmasının gerektiğini sözlerine ekledi.
657
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.