Sağlık

'Sezaryen Türk hekimlerin zaafı'

'Sezaryen Türk hekimlerin zaafı'

"Normal bir doğumu doktorun birkaç saat takip etmesi gerekirken, sezaryen yarım saatte sonuçlanıyor.

Dolayısıyla, biz de çok fazla ısrar etmeyip, 'gel seni sezaryen yapalım' diyoruz. Doğumu takip edip gece yarısı uyanmak
yerine, 'gel cuma günü saat 10.00'da doğumu yapalım' diyoruz. Bizlerin, yani hekimlerin zaafı devreye giriyor. Sezaryen yapmak Türk hekimlerinin kolayına gidiyor"

Eurofertil Üreme Sağlığı Merkezi Medikal Direktörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan Özörnek, Türk kadınlarının sezaryene eğilimlerinin doktorlardan kaynaklandığını açıkladı. Dr. Özörnek, anne adayının doğum korkusunu yenmesinde doktorun büyük desteği olabileceğini anlattı...

* Sizce doğum yöntemine doktor mu, hasta mı karar vermeli?

İkisi birden karar vermeli. Ben ihtisasımı Almanya'da yaptım. Bir gereksinim olmadığı takdirde sezaryenden kaçılması gerektiğini savunuruz. Ancak, Türkiye'de hastanın isteklerine çok önem veriliyor. Türk kadınlarının doğum acısına katlanmak istememesi sezaryen oranlarını artırıyor.

* Türk doktorları süslü paketler içinde sezaryeni öneriyor...

Sezaryen doktor açısından kolay, hasta açısından zor bir operasyondur. Bizlerin, yani hekimlerin de zaafı devreye giriyor. Sezaryen yapmak Türk hekimlerinin kolayına gidiyor. Normal bir doğumu doktorun birkaç saat takip etmesi gerekirken, sezaryen yarım saatte sonuçlanıyor. Dolayısıyla, biz de çok fazla ısrar etmeyip, 'gel seni sezaryen yapalım' diyoruz. Doğumu takip edip gece yarısı uyanmak yerine, 'gel cuma günü saat 10.00'da doğumu yapalım' diyoruz.

* Türk kadınları kendileri için zor olduğu halde neden sezaryene yöneliyor, bizler ağrıdan daha mı çok korkuyoruz?

Bütün dünya kadınları doğum ağrısından çekinir. Ama korkularını doktorlarıyla konuşarak yenebilir, sezaryen dışında çözüm yolu bulabilirler. Bence bu korkuyu epidural anestezi ile en aza indirebilirler. Türkiye'de eskiye oranla daha sık yapılmasına karşın, epidural uygulama hâlâ yeterince yaygın değil. Oysa, son derece avantajlı; hem ağrı duyulmasını engelliyor, hem de normal doğum yapılmasını sağlıyor. Üstelik, bir problem çıkarsa, aynı şekilde sezaryene geçiş yapılabiliyor.

* Doğumu mutlaka doktor mu yaptırmalı, ebelerin yaptırması sağlıklı mı?

Ebe de yaptırabilir. Doğumun yüzde 95'i zaten ebe gözetiminde geçer. Yalnızca yüzde 5'lik bir grubun doktora ihtiyacı olur. Gebelik iyi takip edilirse, o yüzde 5'in durumu önceden belirlenir.

* Yaş ilerledikçe doğum zorlaşır mı?

Evet, zorlaşır. Yaş ilerledikçe doğuma yönelik tüm riskler artar. Sakatlık, erken doğum, düşük gibi riskler çoğalır. Zaten yaşın ileri olması da sezaryen etkenlerinden bir tanesidir. 37-38 yaşın üzerindeki doğumlarda sezaryenin tercih edilmesi esas sebeplerden bir tanesidir.

* Kimler daha kolay doğum yapar?

Gençler ve anatomik yapıları uygun olanlar daha rahat doğum yapar. Leğen kemik yapısı uygun olan kadınlar daha kolay doğum yapar. Bununla birlikte, daha önce doğum yapmış olanların da doğumu kolay geçer. Türkiye'de bir kere sezaryen olmuşsanız, mutlaka sezaryen yapıyorlar. Almanya'da böyle bir şey yoktur. İlki sezaryen olsa bile, sonraki doğum normal olabilir.

* Doğum sonrası depresyonun doğum yöntemiyle bir ilişkisi var mı?

Doğum sonrası depresyon nadir görülür ve doğum yöntemiyle çok ilişkili değildir. Araştırmalar, sezaryen olan kadınlarda doğum sonrası depresyon oranının daha fazla olduğunu doğruluyor. Ancak, sezaryen bunun için tek neden olamaz.
Yayın tarihi: 01.04.2005
839
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.