Sağlık

Seksin Multiple Sklerozla Bağlantısı

Seksin Multiple Sklerozla Bağlantısı

Seksin Multiple Sklerozla Bağlantısı Bulundu Bir uzman tarafından ortaya atılan görüşe göre multiple skleroz (MS) cinsel yolla bulaşan bir hastalıkla tetiklenebilir.

Bununla birlikte MS alanında araştırma yapan diğer uzmanlar bu teorinin sırf tahminden ibaret olduğunu ifade ediyorlar. Sinir sistemini işgal ederek ilerleyen hastalığın bağışıklık sisteminin düzgün bir biçimde işlememesinden kaynaklandığı yönündeki kanılar ağır basıyor.
Çoğu doktor bunun kökünün genlerdeki bir kusura kadar uzandığı görüşünde. Londra Nöroloji Enstitüsü'nden Dr Christopher Hawkes MS'in sadece cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona mahsus bir sonuç olduğunu savunmasa da genetik yapıları buna olanak tanıyan kişilerin cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon sonucu bu hastalığa yakalanabilecekleri kanısında. Bu nedenle , farklı cinsel deneyimlere daha yatkın olan gençliğin en fazla tehdit altında olan kesim olabileceğini düşünüyor. Dr. Hawkes hastalığın en bilinen türleri üzerine yaptığı araştırmanın sonucuna göre yaşı genç, hareketli bir cinsel yaşamı olan kişilerde ve seks konusunda daha serbest bir tutum izlenen ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara daha çok rastlanan kültürlerde MS hastalığı oranlarının daha yüksek olduğunu belirtti. Ahlak anlayışı ve kültürdeki farklıkların, MS'in dünya çapında farklı oranlardaki dağılımının bir diğer açıklaması olabileceği görüşünü de öne sürdü. MS rastgele kurulan cinsel ilişkilerin oranının genellikle daha yüksek olduğu beyazlardan bedensel ya da kültürel olarak yalıtılmış bir şekilde yaşayan yerli halklarda ender rastlanan bir hastalık.
Yayın tarihi: 19.09.2002
637
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.