Sağlık

Şeker hastalığında yeni bir yöntem

Şeker hastalığında yeni bir yöntem

Kanadalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, şu an için sadece farelerde geçerli olsa da, şeker hastalığında erken teşhise ve tehlikedeki bireylerin tedavisine imkan sağlayan bir yöntem geliştirdiler.

Vancouver'de bulunan çocuk hastanesinden Pr Rusung Tan'ın, çalışmaları Journal of Clinical Investigation dergisinin 15 Ocak sayısında yayınlanan ekibine göre, bu teknik insanlarda, belki bağışıklık sistemiyle ilgili başka hastalıkaların teşhisinde de kullanılabilir.

Colorado Sağlık Üniversitesi'nin Barbara Davis şeker hastalığı araştırmaları merkezinden Dr.George Eisenbarth ve Dr.Brian Kotzin, çalışmayla birlikte yayınlanan yorum yazılarında, bu araştırmalardan ötürü ekibi kutlayarak, alınan sonuçların, şeker hastalığının ve genel anlamda bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıkların teşhisinde öngörüde bulunma yetisini artırabileceğini belirtiyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl 17 milyon kişiyi etkisi altına alan şeker hastalığı bu ülkedeki ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer alıyor. Bu hastalığın en ağır türüne yakalananların sayısı iki milyonu aşıyor.

Bu hastalıkta, mikroplarla savaşma yükümlülüğü taşıyan akyuvar hücreleri, hastalığa yakalanan organizmanın kendisine karşı harekete geçiyor.
Akyuvar hücreleri pankreastaki belli hücreleri hedef alıyor. Beta hücreleri denen bu hücreler besinleri enerjiye dönüştüren, insülin adlı hormonun üretiminden sorumlu.

Zaman içinde, beta hücrelerinin sayısının azalmasıyla insulin eksikliği çeken organizma şeker hastalığına yakalanıyor. Alınan tüm önlemlere rağmen şeker hastalığı dünya çapında 150 milyon insanı etkisi altına alıyor.
Yayın tarihi: 15.01.2003
500
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.