Sağlık

Şeker hastalığına karşı önleminizi alın

Şeker hastalığına karşı önleminizi alın

Uzmanlar, şeker hastalığının, oluşmadan alınan tedbirlerle, büyük ölçüde engellenebileceği belirtiyor.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Endokronoloji ve Metabolizma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sebile Dökmetaş, daha diyabet oluşmadan, diyetle kilo vererek veya o dönemlerde bazı ilaçlar kullanarak, şekerin oluşmasını engelleyebildiklerini söyledi.

Kişinin kilo almaması veya kilolarını vermesi durumunda şeker oluşumunun büyük oranda engellenebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Dökmetaş, "Şeker hastalığı bir kişinin kaderi değildir. Bu hastalıkta mutlaka ailesel faktörlerin etkisi var, ama çevresel faktörlerin de büyük etkisi bulunmakta. Daha diyabet oluşmadan, diyetle kilo vererek veya o dönemlerde bazı ilaçlar kullanarak, şekerin oluşmasını engelleyebiliyoruz" diye konuştu.

Şeker hastalığının "dünyanın sonu" olmadığını dile getiren Prof. Dr. Dökmetaş, hastalık kontrolü yaptırılırken sadece açlık kan şekerine baktırılmaması, tokluk kan şekeri ölçümünün de bu hastalığın tespit edilmesinde son derece önemli olduğunu vurguladı.

Bazı hastaların kuşburnu, kekik, maydanoz, nar ve turp suyu kullanarak şekerini düşürmeye çalıştığını da dile getiren Prof. Dr. Dökmetaş, konuşmasını şöyle tamamladı: "Belki de bunların şeker düşürücü etkisi vardır, ancak bunlar bilimsel olarak araştırılmış şeyler değildir. Zaten şu anda bilimsel olarak kullanılan ilaçlar da kökenini doğadan almıştır. Bir takım ilaçlar kullanılırken, şekeri düşürdüğü farkedilmiş, yan etkilerinden arındırılmış ve binlerce, milyonlarca kez denenmiş, ne kadar verildiğinde, ne kadar şekeri düşürebileceği tespit edilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Bunları ne kadar, hangi duruma göre nasıl yazacağımı biliyorum. Ama ben bir hastaya ne kadar nar suyu yazacağımı bilmiyorum."
Yayın tarihi: 13.01.2004
488
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.