Sağlık

Savaş sahneleri düşük yaptırıyor

Savaş sahneleri düşük yaptırıyor

Dramatik savaş görüntülerini izleyen hamile kadınların düşük yapma riski bulunduğu bildirildi. Saatlerce aralıksız yayınlanan dramatik savaş görüntüleri, özelikle hamilelerde psikolojik travmaya neden olarak düşük yapmaları sonucunu doğurabiliyor.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çolakoğlu, televizyonlarda çok geniş yer alan Irak Savaşı ile ilgili haberlerin, sadece küçük yaştaki çocuklar değil, hamile kadınlar üzerinde de zararlı etkileri olabileceğini söyledi.

Türkiye´nin yanıbaşında, sivillerin de hayatını kaybettiği ve son teknoloji ürünü silahlarla bir savaş yapıldığını belirten Çolakoğlu, medyanın birinci gündemi olan savaşın, adeta canlı olarak dakika dakika televizyon ekranlarından evlere taşındığını ifade etti.

Gün boyu süren haber yarışında, tüm görsel unsurların bulunduğu savaş haberlerinin, izleyicileri duygusal anlamda etkisi altına aldığını vurgulayan Çolakoğlu, 'Saatlerce aralıksız yayınlanan dramatik savaş görüntüleri, özelikle hamilelerde psikolojik travmaya neden olarak düşük yapmaları sonucunu doğurabilir' dedi.

Özellikle bebeğin iç organlarının geliştiği hamileliğin ilk dönemlerinde, annenin bu nedenlerle yaşayacağı psikolojik travmanın bebek üzerinde daha kalıcı etkiler bırakacağını vurgulayan Prof. Dr. Çolakoğlu, savaşın yıkıcı etkisinden, en azından anne karnındaki bebeklerin korunması gerektiğini ifade etti.
Yayın tarihi: 26.03.2003
808
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.