Sağlık

Sağlık Meslek Odaları: "Sahte hekimlere örtülü af istemiyoruz"

Sağlık Meslek Odaları: "Sahte hekimlere örtülü af istemiyoruz"

İstanbul Dişhekimleri Odası Meclis'te görüşülecek sahte hekimlere ceza indirimini ön gören yasa taslağını protesto etti.

İstanbul Dişhekimleri Odası Meclis'te görüşülecek sahte hekimlere ceza indirimini ön gören yasa taslağını protesto etti. CHP'li Soysal tasarının engellenmesi için hekimleri Meclis'e davet etti.

İstanbul Dişhekimleri Odası (İDO) TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeyi bekleyen, sahte dişhekimlerine ceza indirimini ön gören yasa taslağının, hekimlik mesleğinin saygınlığını zedeleyeceği, halk sağlığına zarar vereceği öne sürülerek, Hükümet'in tasarıyı geri çekmesi, sahte doktorlara verilecek cezaların ise şu anda sahte dişhekimleri için yürürlükte olan 5181 sayılı yasada olduğu gibi 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası olarak değiştirilmesi istendi.

"Cezada birlik değil örtülü af"
İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Sağlık Meslek Odaları ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Çetin Soysal'ın da katılımıyla gerçekleştirdiği toplantıda Meclis'te görüşülecek olan "Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"nı eleştirdi.

Oda Genel Sekreteri Ahmet Gürbüz, "Hükümet yasa tasarısıyla verilen cezalarda birlik sağlamayı amaçladığını belirtiyor. Oysa sahte doktorlara verilen cezanın 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çıkarılması, sahte dişhekimlerine verilen cezanın ise indirilmesi 'cezada birlik'ten çok sahtecilere 'örtülü af'' anlamına geliyor." dedi.

Milletvekili sağlıkçıları meclise davet etti
CHP İstanbul Milletvekili Soysal, sayısı 5000'i bulan sahte dişhekimlerinin güçlü bir lobi oluşturduklarını iddia etti. Soysal, yasa tasarısının engellenmesi ve kamuoyu oluşturulması için milletvekillerine baskı uygulanması gerektiğini söyledi, hekimlere "beyaz önlüklerinizi giyerek sizleri meclise davet ediyorum." dedi.

Sahte veteriner hekimlere 3-6 ay hapis cezası
Yasa tasarısında sahte veterinerlerin hiç yer almadığına dikkat çeken İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Doç. Dr. Murat Aslan, "Üreticiler torba torba ilaç alıyorlar, kendileri uyguluyorlar. Bunlar insanların sofralarına gidiyor. Bir veteriner hekimin ya da sahte veteriner hekimin yaptığı hata yüzlerce kişiyi ilgilendiriyor." dedi. Sahte veteriner hekimlere 3-6 ay hapis cezası verildiğini söyledi.

BİA Haber Merkezi
Yayın tarihi: 26.11.2007
971
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.