Sağlık

Sadece otele bakmak yetmez!

Sadece otele bakmak yetmez!

Havalar ısındıkça tatil planları da yapılmaya başlanıyor.

Kalınacak tatil köyü, otel seçilirken, ücrete dahil olan hizmetler, odaların konforu, havuzun büyüklüğü, spor salonu gibi kriterlere bakılıyor ama çok önemli bir konu genellikle atlanıyor: Acil bir sağlık sorunu halinde otelin, tatil köyünün müdahale edecek doktoru var mı?

Ambulansı var mı? Helikopter pisti var mı? En yakın sağlık kurumuna uzaklığı nedir? Acil durumlarda birkaç dakikanın bile hayati önemi varken, yaşamınızı şansa bırakmayın, diyoruz...

International Hospital Eğitim Koordinatörü Dr. Feridun Çelikmen, diyabet, astım, sara, hipertansiyon, kalp ve damar hastalığı gibi bilinen sağlık sorunları bulunanların, seyahate mutlaka hazırlıklı gitmeleri gerektiğini hatırlatıyor. Bunun için ilk adım 'acil eylem planı' hazırlamak. Bunu yakınlarına anlatmak. İlaçlar konusunda tedarikli olmak. Bir de seyahate yalnız değil, yakınlarıyla çıkmaları önemli. Bazen şuur kaybıyla seyreden acil durumlar olabiliyor. Kalp krizi, hipoglisemi gibi... Böyle anlarda hastanın ilacını almasına imkan yok. İş yakınına düşüyor.

Hastalığını bilenler, bilmeyenlere göre avantajlı. En azından hazırlıklı olmaları mümkün. Eğer sağlık kurumlarından çok uzakta bir tatil köyüne gidecek veya mavi yolculuğa çıkacaksanız, gizli kalan hastalıkların belirlenebilmesi için doktor kontrolünden geçmeyi ihmal etmeyin. Özellikle yaş, aile, cinsiyet gibi nedenlerle risk grubunda yer alıyorsanız. En azından aile hastalığınız varsa (kalp ve damar hastalıkları, diyabet gibi) daha dikkatli olmanızda yarar var.

Her şey dahil diye her şeyi yemeyin

Bir de 'her şey dahil'lerin cazibesine kapılıp 'sınırsız yemek ve içmek'ten kaçının. Harcadığınızla aldığınız enerji arasındaki dengeyi koruyun. Dinlenirken daha az enerji harcadığınızı unutmadan. Sadece yatmakla yetinmeyin. Çok efor gerektirmeyen sporlar yapın.

Tatil yapacağınız yöreyi, tesisi seçerken sağlık kurumlarına uzaklığını göz önüne alın. Kalp krizi, beyin kanaması geçirmeniz halinde ilk birkaç dakikanın kritik önemini gözardı etmeyin. Burada tatil kurumlarına görev düşüyor. Yüzlerce insanı aynı anda ağırlayan, eğlencelerinden, yemelerinden sorumlu olan kurumlar, sağlıklarını da dert edinmeli. Doktor bulundurmalı. Yurtdışında havalimanı, metro, büyük alışveriş merkezleri gibi kalabalıkların bulunduğu ortamlarda yarı otomatik defibratörler var. Kullanımı basit olan bu aletler hayat kurtarıyor. Acil durum diyafonlarıyla da tek tuşla hekime ulaşacak sistemler de kurmak mümkün.
Yayın tarihi: 13.04.2005
731
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.