Sağlık

Rahim kanseri aşısına onay verildi

Rahim kanseri aşısına onay verildi

Dünyanın ilk ve tek rahim ağzı kanseri aşısına Avrupa Komisyonu tarafından ruhsat verildi. Aşının, rahim ağzı kanserindeki olağan tabloyu değiştirmesi hedefleniyor.

Merck & Co, Inc. Şirketinin rahim ağzı kanseri aşısına Avrupa Komisyonu tarafından ruhsat verildi. Yeni aşı Avrupa Birliği'nde (AB) çocuklarda, 9-15 yaş arası adolesanlarda ve 16-26 yaş arası yetişkin bayanlarda Human Papillomavirüs (HPV) TİP 6,11,16 ve 18'in neden olduğu rahim ağzı kanserinin, yüksek dereceli servikal displazilerin/prekanserlerin yüksek dereceli/prekanseröz vulvar displastik lezyonların ve dış genital siğillerin önlenmesinde kullanımı onaylanan ilk ve tek aşı olma özelliğine sahip.

Yeni onaylanan aşı, hastalığın çoğunluğuna neden olan bu dört HPV tipine bağlı rahim ağzı kanserini, prekanseröz lezyonları ve diğer hastalıkları önleyen tek aşı. Verilen ruhsat, Avrupa Birliği'nde aralarında Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere gibi beş büyük ülkenin de yer aldığı 25 Avrupa Birliği üyesi ülkede geçerli. Rahim ağzı kanseri, Avrupa'da genç kazlar ve kadınlar (15-44 yaş arası) arasında kanserlerden ölümün en yaygın ikinci nedeni (göğüs kanserinden sonra). Avrupa'da her yıl ortalama 33.500 kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konuluyor ve 15.000 kadın da rahim ağzı kanserinden ölüyor (günde 40 kişi).Türkiye'de, her sene bu kanser türünden yüzlerce kadın hayatını kaybediyor.

Merck Sharp & Dohme (MSD) Türkiye Medikal Direktörü Dr. Meltem Telaferli "Bu aşı gelecek neslin bayanları için rahim ağzı kanseri konusundaki genel manzarayı değiştirmeye etkin şekilde yardımcı olacak" dedi. Telaferli sözlerini şöyle sürdürdü: "Böyle bir aşı, bu yıkıcı hastalıkla savaşmada kritik bir önem taşıyor. Aşı, rahim ağzı kanser riskinin yanı sıra genital siğil ve anormal pap smearlerinin oluşum riskini de büyük ölçüde azaltacağı için, bir doktor olarak tüm genç kız ve kadınların aşılanması gerektiğini düşünüyorum. Yeni MSD aşısının onaylanması, yeni bir dönemin önemli bir adımıdır ve sürekli servikal tarama ile birlikte rahim ağzı kanserinin ve HPV tip 6,11,16 ve 18'in neden olduğu diğer yıkıcı hastalıkların getirdiği insani ve ekonomik yükü anlamlı derecede azaltmaya yardımcı olabilir." Yeni aşı HPV 6,11,16 ve 18'in neden olduğu HPV'ye ilişkin klinik hastalıkların çoğunluğu önlemek üzere tasarlandı.

Klinik çalışmalarda, yeni MSD aşısı, önceden ilgili HPV tiplerine maruz kalmayan kadınlarda HPV 16 ve 18'e bağlı rahim ağzı kanserinin yüzde yüzünü önledi. Aşının etkinliği, bir HPV-16 prototipinin sonuçlarını içeren, dört plasebo kontrollü, çift kör, randomize Faz II ve Faz III klinik çalışmada değerlendirildi. Bu çalışmalarda 16 – 26 yaş arası toplam 20.541 kadın değerlendirmeye alındı. Çalışmaya katılan hastalar daha sonra beş yıla kadar uzayan sürelerle izlendi.

Ayrıca bu çalışmalarda, önceden aşının içerdiği bir veya daha fazla HPV tipiyle infekte olan kadınlarda, aşının yalnızca önceden karşılaşılmayan diğer HPV tiplerinin neden olduğu klinik hastalığa karşı koruma sağladığı; ancak daha önce karşılaşılan tiplerin yol açtığı hastalıkların gidişatını değiştirmediği görüldü. Tüm çalışmalarda, aşı genel olarak iyi tolere edildi.

Yeni aşının bulunabilirliği

Yeni aşı, ABD ve Avrupa'ya ek olarak dünya çapında içlerinde Meksika, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Brezilya ve Afrika'daki iki ülkenin de bulunduğu çeşitli ülkelerde onaylandı. Aşı için başvurular halen tüm dünyada incelenmeye devam ediyor. Türkiye'de de ruhsat için başvuru yapıldı. Yapılan başvuru halen incelenme aşamasında.

HPV hastalığı hakkında

Tüm dünyada, rahim ağzı kanseri kadınlarda kansere bağlı en sık görülen ikinci ölüm sebebi. Her yıl yaklaşık 240.000 kadın rahim ağzı kanserinden ölüyor ve yaklaşık yarım milyon kadına rahim ağzı kanseri tanısı konuluyor. Çoğu insanda HPV enfeksiyonu kendiliğinden geçer. Ancak, bazılarında, yüksek riskli HPV tiplerinin neden olduğu infeksiyonlar eğer zamanında tanı konup tedavi edilmezse, rahim ağzı kanserine yol açabilir.
Yayın tarihi: 26.09.2006
738
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.