Sağlık

Prostatın devası domates

Prostatın devası domates

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türü. İlacı mı? Domates.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Gör domatesin, birçok hastalığın yanı sıra erkeklerde görülen prostat kanserine karşı etkili olduğunu söyledi. Prostat kanserine karşı etkisi nedeniyle 50 yaşın üzerindeki erkeklerin günde en az 3-4 domates tüketmesi gerekiyor.

Likopen kanser oluşumunu engelliyor
Prostat büyümesi 50 yaş civarı erkeklerin yüzde 30'unda, 60 yaşındaki erkeklerin yüzde 50'sinde, 80 ve daha yukarı yaşlardaki erkeklerin ise yüzde 90'ında görülüyor. Büyüyen ve uzun süre tedavi edilmeyen prostat, idrar birikmesi, idrar yolu iltihabı, gözle görülür şekilde idrardan kan gelmesi ve seyrek de olsa böbrek yetmezliği gibi önemli rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Atilla Gör yaptığı açıklamada, domatesin içerisinde bulunan 'likopen' adlı maddenin prostat kanserinin oluşumu engellediğini vurguladı.

Her gün 3-4 domates
Bunun için özellikle 50 yaşının üzerinde bulunan erkekler, her gün en az 3-4 tane domates yemeli. Domatese kırmızı rengini veren 'likopen' adlı antioksidan maddenin tek başına kansere karşı koruyucu etkisinin fazla olmadığı biliniyor. Sebzenin bütün olarak yenmesi gerekiyor.

Domates tüketimi artmalı
Domatesin, prostat kanserine karşı etkisinin daha önce Illinois Üniversitesinde yapılan araştırmalar sonucu belirlendiğini ifade eden Prof. Dr. Gör, domatesin sağlığa olan yararlarının göz ardı edilmemesi ve tüketiminin artması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Gör, domates ile ilgili birçok araştırmanın ve çalışmanın yapıldığını vurgulayarak, şöyle dedi: "Domatese kırmızı rengini veren içindeki 'likopen'in, çeşitli kanser risklerini önlediği ve sağlık sorunlarına karşı vücudun direncini artırdığı belirlendi. Domatesin içeriğindeki A, B1, B2, C ve K vitaminleri ve çeşitli minerallerle adeta bir sağlık deposu."
Yayın tarihi: 17.03.2007
757
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.