Sağlık

Prezervatif alerjisi cinsel hayatı etkiliyor

Prezervatif alerjisi cinsel hayatı etkiliyor

Halk arasında prezervatif alerjisi olarak bilinen durum aslında kişinin prezervatifin yapıldığı kauçuk maddesine duyduğu alerjiden ibaret. Tıpta " lateks alerjisi" diye adlandırılan bu durum, prezervatifli cinsel ilişkiyi imkansız kılar.

Lateks alerjisi, hafif vakalarda deriye temas halinde kırmızılık, şişlik ve kaşıntı şeklinde kendini gösterir. Ağır vakalarda deride çatlamalar oluşur. Temas halinde temas yerinde kurdeşen meydana gelebilir.

Özellikle göz, burun, akciğerler, ağız, anüs ve vajen gibi uzuvların bu maddeyle teması halinde vücutta bazı kimyasalların açığa çıkmasıyla birlikte alerjik reaksiyon görülür.

Lateksin mukozaya kontağı ile daha ciddi reaksiyonlar görülür. Hafif bulgular olarak gözlerde kızarık, kaşıntı ve sulanma, hapşırma, burun akması olur. Daha ağır bulgular olarak, göğüste sıkışma ve nefes almada zorlukla kendini gösteren astım oluşur. Lakteksten yapılmış balonların şişirilmesi ya da patlaması da yüzde ciddi şişmelere neden olabilir. Lateksten yapılan kondomlar (prezervatif) da duyarlı erkek ve kadınlarda kaşınma ve şişlik gibi benzer bulgulara neden olabilir.

Bu tür durumlarda cinsel ilişki ağrılı ve acılı bir hal alır. Dolayısıyla latekse alerjisi olan kişilerin başka bir doğum kontrol yöntemine başvurmalarında fayda vardır.

Yayın tarihi: 08.02.2003
3169
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.