Sağlık

Prematüre doğan bebekler ileriki yaşlarda okulda başarısız oluyor

Prematüre doğan bebekler ileriki yaşlarda okulda başarısız oluyor

1990'larda kullanılan yeni ve üstün bir teknolojiyle prematüre bebeklerin hayatı kurtarılmıştı fakat geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma o dönemde doğan prematüre bebeklerin şu an yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında matematik derslerinde ve okumada güçlük çektikleri ortaya çıktı.

Avusturalyalı araştırmacıların Amerikan Medikal Derneği gazetesinin Çarşamba günkü sayısına verdikleri raporda 28 haftadan önce doğan ya da doğduğunda 2 kg.'den hafif olan bebeklerin yarısında düşük IQ seviyesiyle birlikte öğrenme güçlüğü ve davranış problemleri görüldüğü belirtildi.

Melbourne'deki Royal Women's Hastanesinden Dr. Peter Anderson ve meslektaşları prematüre doğan ve şu an 8 yaşında olan 275 çocukla aynı yaştaki 223 normal çocuğu karşılaştırdılar.

Araştırma sonucunda prematüre doğan çocukların IQ düzeyleri normal doğan çocuklardan daha düşük çıktı. Buna ek olarak prematüre doğan çocukların okumada, telafuzda ve aritmetik derslerinde zorlandıkları da görüldü.

Prematüre doğan bebeklerin her beşinden bir tanesinin sınıf tekrarı yapması ve %40'ının da özel eğitim desteği alması gerekiyor.
Yayın tarihi: 28.06.2003
901
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.