Sağlık

Pasif sigara içiciliği kansere davetiye çıkarıyor

Pasif sigara içiciliği kansere davetiye çıkarıyor

Sigara içilen ortamda bulunan pasif içici durumundaki kişiler, önemli sağlık sorunlarıyla karşılaşabilme riski altında.

Özellikle küçük yaşlardaki pasif sigara içiciliği, ileriki yaşlarda astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına yol açabiliyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Demir, pasif içiciliğin,kansere neden olan pekçok hava kirletici maddeden daha tehlikeli olduğunu söyledi.

Pasif sigara içiciliğinin hamilelik döneminde daha tehlikeli boyutlara ulaştığını belirten Prof. Dr. Demir, şöyle devam etti: "Sigara içilen ortamda maruz kalınan duman, pasif içicilerden en çok çocukları ve hamile kadınları etkilemekte. Çünkü gelişme döneminde olan akciğer ve beyin, bu dumandan daha çabuk zarar görür. Hamilelik döneminde anne ve bebek arasında kan dolaşımı yoluyla bir alışveriş vardır. Bu alışveriş sırasında anne karnındaki bebek sigara dumanından çok çabuk etkilenir. Hamilelikte sigara içen kadınların doğumları genellikle düşük ağırlıklıdır. Bebeklik döneminden itibaren zatürree, astım, sinüzit, rinit gibi rahatsızlıklar görülür. Çocuklarda sigara dumanının yol açtığı zarar küçük yaşlarda hafif atlatılsa bile ileriki yaşlarda mutlaka astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıkları olarak kendini gösterir."

Pasif içicilerde kanser riski

Pasif sigara içiciliğinin zararlarının sadece çocuklarla sınırlı kalmadığını, ileriki yaşlarda da akciğer kanserinin en önemli nedenlerinden biri olduğuna dikkat çeken Demir, Dünya sağlık Örgütü verilerine göre, akciğer kanserlerinin yüzde 90'ının pasif veya aktif sigara içiciliğine bağlı geliştiğini söyledi.

Pasif içiciliğin yol açtığı zararlar, bulunulan ortama ve maruz kalınan süreye göre değişiyor.
Yayın tarihi: 02.03.2004
657
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.