Sağlık

Oruç kilo aldırır mı?

Oruç kilo aldırır mı?

Uzun süren açlığın ardından iftarda ve sahurda aşırı yemek, mideyi ve karaciğeri yorarak çabuk kilo alımına neden oluyor...

Uzmanlar, Ramazan ayında yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini vurgulayarak, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılması, iftarda yavaş ve az miktarda yenilip birkaç saat sonra öğün takviyesi yapılması gerektiğini konusunda uyarıda bulunuyor.

Oruç kilo aldırır mı?

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Dr. Zeynep Koç, Ramazan'da orucun ardından bazı kişilerin "gözleri dönmüş" şekilde iftar sofrasına oturduklarını söyledi. Bu durumun organizmanın anormalleşmesine neden olduğunu belirten Koç, özellikle kadınları "orucu kilo verme fırsatı olarak algılamamaları" konusunda uyardı ve "Oruç kilo verdirmez, aldırır" dedi.

"Ramazan süresince kızarmış, aşırı baharatlı, ağır ve yağlı gıdalardan uzak durulmasını" öneren Koç, şunları söyledi: "Oruç, sıvı gıdayla açılmalı. Çorba, çay ya da komposto olabilir. Özellikle çorba, hazım sistemini düzene sokması açısından idealdir. Bununla birlikte reçel, peynir ve 1-2 dilim ekmekten oluşan karbonhidrat ve proteinin dengede alındığı hafif bir öğün tercih edilmeli. Orucu hafif öğünle açtıktan sonra sofradan kalkarak hareket edilmeli. İftardan 2 saat sonra da pilav, etli sebze yemeği veya kuru baklagiller yenebilir. Meyve veya tatlı ise yemekten bir kaç sonra tüketilmeli. Sahura mutlaka kalkılmalı ve süt, komposto ile kahvaltılıklar tercih edilmeli. Yemeğin ardından hemen yatılmamalı. Sahurda aşırı yemek, mideyi ve karaciğeri yorarak çabuk kilo alımına neden olur."
Yayın tarihi: 27.10.2003
3170
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.