Sağlık

Okullar açılıyor, gözlere dikkat!

Okullar açılıyor, gözlere dikkat!

Uzmanlar, ilköğretim çağındaki çocukların göz kontrollerinin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Okulların açılacak olmasıyla evlerdeki telaş da arttı. Özellikle çocukları bu yıl okula yeni başlayan ailelerin heyecanı bambaşka. Bu ailelerin üzerine düşen görevler de... Uzmanlar, okula adaptasyon döneminde üzerinde önemle durulması gereken bir noktanın altını çiziyor: Göz bozuklukları...

Yazı tahtasını görmekte zorluk çeken, yazıları seçemeyen çocukların okuma yazma öğrenmekte büyük zorluklar yaşayacağını belirten, İstanbul Göz Hastanesi Şaşılık Birimi uzmanlarından Dr.Tülay Kılıç, "Halk arasında 'çocuk küçük yaşta göz doktoruna götürülmez' anlayışı var. Bu son derece yanlış. Göz kontrolleri çocukluk yaşlarda başlamalı ve düzenli aralıklarda yenilenmelidir." diyor.

Kılıç, "Bebeğim çok küçük muayene olabilir mi? gibi bir endişeye kapılmak gereksizdir, bu tutum bebeklere zarar verebilir. Bebekler sağlıklı doğsalar bile ilk aylarda muayeneleri yapılmalıdır. Özellikle düşük doğum tartılı olan bebek prematüre bebeklerde göz dibi muayenesi rutin olarak gerçekleştirilmelidir."

Dr. Kılıç, göz bozukluğu belirtilerini ise şu şekilde sıraladı: "Göz kayması, objeleri takip etmeme, gözde titreme en kısa zamanda göz hekimine başvurulmasını gerektirir."

Erken teşhisin kurtarıcı özelliğe sahip olduğunu hatırlatan Dr. Kılıç "Doğuştan olan kataraktlar, retina hastalıkları olabildiğince acil tedaviyi gerektirir" dedi.
Yayın tarihi: 18.09.2004
748
dahafazlası

oku

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.