Sağlık

Obezite kansere yol açabiliyor!

Obezite kansere yol açabiliyor!

Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) tarafından en riskli 10 hastalıktan biri olarak kabul edilen "Obezite" nin çeşitli "kanser" hastalıklarıyla ilişkisi, Nisan ayında New England Journal'da yayınlanan bir araştırmada çarpıcı bir şekilde ortaya kondu.

ABD'de 1982 yılında çalışmaya alındıklarında kanser olmayan 900.000 yetişkin, 16 yıl boyunca takip edildi ve bu araştırmada fazla kilolarla kanser ilişkisi araştırıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre, 50 yaş ve üzeri Amerikalılarda kansere bağlı ölümlerin erkeklerde %14, kadınlarda %20'sinde fazla kilo ve obezite bağlantısı tespit edildi.

Araştırma sonucu incelendiğinde, 50 yaş üstü yetişkinlerin Beden Kütle İndeksi'ni (kg/boy*boy(m2)) 25 ve 25 altında bir değerde koruyabilmeleri durumunda yılda 90.000 kansere bağlı ölümün engellenebileceği ortaya çıktı.

Kanserle ilişkisi ispatlanan obezitenin tedavisi için farklı birçok tedavi seçeneği mevcut. Bu seçeneklerin arasında doktor kontrolünde diyet, fiziksel aktiviteyi artırma, davranış modifikasyonu ve ilaç tedavisi gelmekte.

Diyet ve artırılmış fiziksel aktiviteyi içeren geleneksel tedavi yöntemleri önemli oranda kilo kaybını sağlayabiliyor. Ne yazık ki, kilo verenlerin birçoğu, risk faktörleri ortadan kaldırılmadığından, verdikleri kiloları geri alma tehlikesiyle karşı karşıya.

Obez ya da aşırı kilolu kişiler için önemli bir sorun, verilen kilonun geri alınması.
Diyet ve egzersiz programıyla kilo veremeyen veya ulaştığı kiloyu koruyamayan kişiler için diyet ve egzersiz programının yanı sıra ilaç tedavisi çok etkili bir seçenektir.

Son yıllarda, uzmanlar, diyet ve egzersiz programıyla ilaç tedavisini birarada kullanarak, hastaların hem kilo vermesi hem de verdikleri kiloyu korumalarını sağlama konusunda büyük başarı sağladılar. İlaç tedavisi, BKİ'si 30 ve üzeri olan veya BKİ'si 27 ve üzeri olup da hipertansiyon, Tip 2 diyabet gibi ek risk faktörleri taşıyan kişiler için özellikle düşünülmesi gereken bir tedavi seçeneği.

Obezite tedavisinde kullanılan ilaçlar farklı mekanizmalarla çalışmakta. İlaçlar
doktor kontrolünde, diyet ve egzersiz programıyla uygulandığında, obez ve aşırı kilolu kişilerde kilo kaybı ve ulaşılan kilonun korunmasında yüksek başarı oranları vermektedir.

Sibutramine obezitenin ilaçla tedavisi konusunda, en kapsamlı araştırması yapılmış etken maddedir. Sibutramine, 100'den fazla klinik çalışmada 12.000 hasta tarafından kullanılmıştır. Bugüne kadar, 70 ülkede 10 milyondan fazla kişi sibutramini obezite tedavisi amaçlı kullanmıştır.

Aşırı kilo alımından kaçınmanın kalın bağırsak, meme, rahim, böbrek ve yemek borusu kanserlerini önleyici etkisi olduğu daha önce de Uluslararası Kanser Araştırma Derneği tarafından kamuoyuna açıklanmıştı.

Ayrıntılı Bilgi İçin:
Roksi Levent
GCI Istanbul
0212-290 28 20
roksi.levent@grey.com.tr
Yayın tarihi: 16.06.2003
746
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.