Sağlık

Obezite ameliyatındaki risk

Obezite ameliyatındaki risk

Obezite ameliyatı hafıza kaybı riski taşıyor.

Kuzey Carolina'daki Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan araştırmada, 'Wernicke ensefalopati' adı verilen sendromun sinir sistemi ve beyni etkileyebileceği, hafıza kaybı, bildiklerini karıştırma ve hareket koordinasyonunda zorluklara yol açabileceği belirlendi.

Sürekli kusma sendroma neden oluyor
ABD Nöroloji Akademisi'nin Neurology dergisinde de yayımlanan araştırmada, bu sendroma B1 vitamini veya tiamin eksikliğinin yol açtığı ve 'gastrik baypas' gibi kilo verdirme ameliyatlarından sonra ortaya çıkan sürekli kusmanın sendroma neden olduğu tespit edildi.

Yüzde 75'i kadın
Obezite ameliyatlarından sonra 27'si kadınlarda olmak üzere 32 'Wernicke ensefalopati' vakası belirleyen araştırmacılar, ameliyat geçiren kadınlarda bu sendromun daha sık görülmesinin tam nedeninin anlaşılamadığını belirtti.

Araştırmacıalr, obezite ameliyatı geçirenlerin yüzde 75'inin kadın olduğunu da açıkladı.

Sendromun genellikle ameliyattan bir, üç ay sonra ortaya çıktığını kaydeden ABD Obezite Forumu'ndan Dr. Colin Waine, kilo verdirme ve obezite ameliyatlarından mümkünse kaçınılması çağrısında bulundu.
Yayın tarihi: 04.04.2007
764
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.