Sağlık

Negatif düşünmek, vücudun savunma sistemini yıkıyor

Negatif düşünmek, vücudun savunma sistemini yıkıyor

İngiliz bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre, karamsarlık ve beynin negatif faaliyetleri, bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalıklara karşı duyarlılığı artırıyor.

Olumsuz düşüncenin, depresyon ve stresin vücut sağlığı üzerinde olumsuz etki yaptığı yıllardır tartışılıyordu. Örneğin depresyonun kalp hastalıklarına yol açtığı, Alzheimer hastalarına bakıcılık yapan kadınlarda aşırı stres nedeniyle açılan vücut yaralarının kolay kapanmadığı tespit edilmişti. Son araştırmalar ise negatif ve karamsar düşüncedeki insanların, özellikle gribe çok daha kolay yenik düştüğünü ortaya koydu.

Wisconsin-Madison Üniversitesi bilim adamları, ruh halinin, vücut mekanizmalarının işleyişi üzerindeki etkilerini görebilmek için 52 kişi üzerinde yaptıkları incelemede, deneklerden kendilerini çok sevindiren ve çok üzen bir olayı anımsamalarını istedi. Bu sırada beyinlerindeki elektron akımı ölçülen denekler, negatif ve pozitif beyin faailyetlerinin yoğunluğuna göre iki gruba ayrıldı. Daha sonra her birine grip aşısı yapılan deneklerin vücunda aşıya karşı verilen reaksiyonlar incelendi. Pozitif beyin faaliyetleri yüksek olan iyimser grupta, bağışıklık sisteminin grip mikrobu içeren aşıya daha rahat karşı koyabildiği gözlenirken; negatif beyin faaliyetleri yüksek, karamsar ve olusuzluklara karşı daha hassas olan grubun grip mikrobu içeren aşıya karşı çok daha duyarlı olduğu ve grip mikrobuna kolayca yenik düştüğü görüldü. Araştırmayı yapan bilimadamları, duyguların, vücudun fiziksel sistemlerinin sağlıklı işleyişi üzerinde yoğun etkisi olduğunu dile getirdi.
Yayın tarihi: 04.09.2003
849
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.