Sağlık

Morfin kanseri körüklüyor mu?

Morfin kanseri körüklüyor mu?

Morfin ve diğer afyon içerikli ilaçlar en şiddetli kanser ağrılarını çeken insanla için en iyi ilaç seçeneği. Fakat, bu tür ilaçların tümörün büyümesine sebep olduğu yolunda şüpheler var. Fareler üzerinde yapılan çalışmada morfinin, tümör hücrelerini besleyen kan damarlarını güçlendirdiği görüldü.

Morfin veya afyon içerikli ilaçların insanlardaki kanser büyümesini güçlendirdiği hipotezleri tam olarak kesinleşmedi. Fakat PhD Kalpna Gupta, bu soruların cevaplandırılması gerektiğini düşünüyor.

Gupta, "Gerçek şu ki, insanlar üzerinde bu ilaçları denemeden önce aynı etkiyi yarattığını söyleyemeyiz. Söyleyebileceğimiz şey ancak, tümör büyümesini farelerde ve hücre kültürlerinde gördüğümüz olur" diye konuştu.

Gupta ve Minnesota Üniversitesi Kanser Merkezi'ndeki iş arkadaşları, farelerde damar büyümesine neden olan anjiojenesis adıyla bilinen kimyasal etki yaratan dozların kanser hastalarına verilen dozla aynı olduğu görüldü. Yeni kan damarları normalde sağlığa yararlı olsa da kanserli hastalarda tümörlerin beslenmesine, büyümelerine ve vücuda yayılmalarına sebep oluyor. Cancer Resesarch isimli derginin 1 Ağustos baskısında yayınlanan araştırma morfinin hayvanlarda tümör büyümesini desteklediğini gösteren ilk çalışma olacak.

İnsanlarda yapılan çalışmalarda bu bulgular doğrulanırsa, çalışma ağrı kontrolüne yeni bir boyut kazandıracak. Morfin verilen kanser hastalarının hepsi olmasa da çoğu hastalığın son safhasında oluyorlar. Fakat, morfin veya benzer ilaçlar, öldürücü hastalığı olmayan hastalarda kronik şiddetli ağrıları azaltmak için veriliyor.

Ağrı kontrol uzmanı MD Michael A. Ashburn, "Eski bir ilaç olmasına rağmen morfin bu standartlarla karşı karşıya kalmak zorunda değil. Ama morfin içeren yeni bir ilaç zorunlu olabilir" diye konuştuç. Utah Üniversitesi Pain Management Center'da tıp direktörü olan Ashburn, yakın geçmişe kadar Amerikan Pain Derneği basşkanıydı.

Gupta, bu çalışmanın şiddetli ağrıyla başa çıkmak için gerekli ilaçların geliştirilmesine teşvik edeceğini söyledi. Morfinin tümör büyümesini sağlayan mekanizmasının çözülmesiyle, araştırmacıların bu büyümeye sebep olmayan ilaçlar geliştirilebilecek.

Fakat, Ashburn'a göre şiddetli ağrıların tedavisinde morfin ve diğer afyon içerikli ilaçların yerine gelebilecek bir ilaç henüz yok.

Ashburn, " Böyle bir ilaçtan en az on yıl uzaktayız. Bazı ilaçlar var ama bunlar için zaman gerekiyor. Ağrı için opiod yerine geçebilecek ilaçları bile bilmiyoruz" diye konuştu.
Yayın tarihi: 05.08.2002
1296
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.