Sağlık

Migren tedavisinde Botox

Migren tedavisinde Botox

Üç ayda bir yapılan botox iğnelerinin, diğer ilaçların etkili olamadığı başağrısı vakalarını %92 oranında azalttığı açıklandı. Philadelphia'daki Thomas Jefferson Tıp Okulu Nöroloji Profesörü ve Amerikan Başağrısı Derneği Başkanı MD Stephen Silberstein , migren tedavisinde kullanılan ilaçların ağır yan etkileri olduğunu ve yeni buluşun, bu olumsuz etkiler olmaksızın çeşitli başağrısı rahatsızlıklarına çözüm bulduğunu söyledi.

Henüz Food and Drug Administration (FDA) tarafından onaylanmayan yeni başağrısı tedavisi Botox, başka tıbbi kullanımlar için önceden de önerilmişti.

Amerika'da yapılan araştırmaya göre; bayanların % 17'si ve erkeklerin %6'sı migren hastasıyken, nüfusun %5'i günlük kronik başağrılarıyla boğuşuyor.

North Carolina'daki Wake Forest Üniversitesi Tıp Okulu Nöroloji Profesörü MD Todd Troost; migrenin, iş gücünü azaltan ve çalışan insanların çoğunun ıstırap çektiği günümüzün en güçlü yetersizlik sebebi olduğunu söylüyor. Botox araştırmasının liderliğini yapan Troost, "Botox terapisi güvenli, etkili ve başağrısıyla başa çıkmak isteyen herkes için risk taşımayan bir tedavi şekli. Bu ilaç, hastaları diğer ilaçlardan ve onların sebep olduğu yan etkilerden tamamen kurtaracak. Bir hastanın şiddetli migrene karşılık kuvvetli terapiler görmesi durumunda ise, önceden alınan Botox'un iyileşme potansiyelini arttırdığı görüldü" yolunda açıklamalar yaptı.

Botox, 3 aylık bir süre boyunca kasları felce uğratıyor. Başağrıları için hastalar göz, alın bazen de çene bölgesinden iğne oluyorlar. Bütün başı kapsayan ağrıları olan hastaların ise, boyun ve omuzlarının üst kısımlarına ek enjeksiyonlar yaptırmaları gerekiyor.

Araştırma; migren ağrısı, stres başağrısı ve her ay en az 15 günde bir olan başağrılarına sahip 101 bayan ve 33 erkek üzerinde gerçekleştirildi. Hastaların çoğuna yapılan botox haricindeki tedavilerin birçoğunda başarı elde edilemedi.

3 ay boyunca aralıklarla 1-4 kez Botox terapisi gören deneklerin günlük kronik başağrısı olanlarına 30-200 U, migrenden şikayet edenlere de 15-240 U dozlarında iğne vuruldu. Her tedaviden sonraki iki ay boyunca alınan sonuçlar 5 noktalı skalaya kaydedildi.

Deneklerin % 84'ünde ilerleme kaydedildi. 1'den 4'e kadar sayıda tedavi gören hastalarda sırasıyla % 77, % 94, %90 ve % 92 ilerleme kaydedildi. Uzmanlar, cinsiyet farkının hiçbir tedavi farklılığına ve ters etkiye neden olmadığını ve ilk terapide çok fazla etki görülmeyen hastalarda 2 ve 3. seferlerde iyileşme görülebildiğini açıkladılar.

Botox, günümüzün migren ilaç tedavisi için inanılmaz bir alternatif olacağa benziyor. Fazla ve aynı zamanda tehlikeli ilaçlarla başağrısını yenmeye çalışan insanlara daha güvenli bir seçenek sunuyor. Dr.Troost, Botox'un keşfedilen bulgularının FDA tarafından test edilip desteklenmesini ve başağrısına karşı etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılmasını istiyor.
Yayın tarihi: 26.06.2002
966
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.