Sağlık

Meme kanserine "fermuar" yöntemi

Meme kanserine "fermuar" yöntemi

Bilimadamları meme kanserinin hızlı yayılmasını önlemeye yardımcı olabilecek bir yöntem geliştirdi. Bu yöntemde, hücrelerin birbirine sıkı sıkıya kenetlenmesi sağlanarak, meme tümörünün, çevresine ve vücudun diğer organlarına yayılması engellenebiliyor.

Galler Tıp Okulu'ndan bilim adamları, bulgularını Teksas'ta yapılan konuyla ilgili bir konferansta açıkladılar. Araştırmayı kaleme alan Dr. Wen Jiang ve ekibi, kapatılan bir fermuar gibi, hücreler arasındaki boşlukları dolduracak şekilde hareket eden ve "sıkı birleşen" olarak adlandırılan moleküller üzerinde araştırma yaptılar.

Bilim adamları, daha sonra 114 kadından alınan meme tümörlerini incelediler ve bu dokulardaki "sıkı birleşenler" seviyesini ölçtüler.

Araştırma sonucunda, bu moleküllerin daha az bulunduğu kadınlarda meme kanserinin yayılma eğiliminin daha fazla olduğu belirlendi.

Bilim adamları, bu moleküllerin seviyesini artıracak tedaviler geliştirmek suretiyle, meme kanseri hücrelerinin vücudun başka bölgelerine yayılmasının önüne geçilebileceğini söylediler.

Kanser, tümörden ayrılan bir hücrenin etrafındaki damarlardan kana girmesiyle vücuda yayılıyor.
Yayın tarihi: 12.12.2002
823
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.