Sağlık

Kulağından kopyaladılar

Kulağından kopyaladılar

ABD'de, damızlık iki erkek domuzun kulağından alınan hücrelerle domuz yavruları kopyalandı. Infigen şirketi, araştırmacıların kopyalama işleminde bir domuzunun cenininden hücre almak yerine, ilk kez yetişkin bir domuzun başka bir organından aldıkları hücreyle domuz kopyaladığını açıkladı.

Açıklamada, "The Man" adlı domuzun kopyalarının 14 Ocak, "401K" domuzunun kopyalarının da geçen yıl 25 Aralık, 6 ve 14 Ocak'ta dünyaya geldiği, bütün kopya domuzların sağlıklı ve dinç olduğu belirtildi.

Infigen şirketi yetkilisi Eric Postel, "401K" adlı domuzun kopyalamada kullanmak için kulağından doku alındıktan bir gün sonra öldüğünü söyleyerek, "O öldü, ancak şimdi yeniden doğdu" dedi.

Infigen şirketinin başlıca amacının hayvandan insana organ naklinde kullanılacak hayvanlar dünyaya getirmek olduğu belirtilirken,Postel, damızlık çiftlik hayvanları kopyalama işinin daha kazançlı olduğuna inandığını söyleyerek, "Eğer para kazanmazsak, bu işi yapmayız" dedi.

Bu şirket, şimdiye kadar domuz ve koyun gibi çiftlik hayvanlarını kopyaladı.

Yayın tarihi: 03.03.2002
847
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.