Sağlık

Küflenmiş gıdalara dikkat!

Küflenmiş gıdalara dikkat!

Sebze, meyve ve diğer gıdaların çürük ya da bozulmuş kısmın kesilerek kalan kısmının tüketilmesinin sağlık açısından tehlikeli sonuçları beraberinde getirdiği bildirildi.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nevcihan Gürsoy, yaptığı açıklamada, gıdalardaki küflerin kısa veya uzun süreli çeşitli sağlık sorunlarına neden olmalarından çok canlılarda kanser oluşumuna yol açmalarının üzerinde önemle durulan bir konu olduğunu kaydetti.

Çevreye bakıldığında içki, sigara gibi zararlı alışkanlıkları olmayan kişilerde kanser vakalarına sıklıkla rastlandığını ifade eden Yrd.Doç. Dr. Gürsoy, şunları söyledi:

"Genelde bu vakalarda gıda kaynaklı kanserojenler akla gelmemektedir. Fakat 2001 yılında Afrika'da yapılmış bir çalışmada, aflatoksin ile bulaşık mısır ve mısır ürünlerini tüketen insanların kanlarında ciddi miktarda aflatoksin belirlenmiştir. Yine benzer bir çalışmada, aflatoksin ile bulaşık sütlerle beslenen bebeklerin kan örneklerinde aflatoksin varlığı tespit edilmiştir."

Yine çeşitli çalışmalarda aflatoksinin kanser yapıcı özelliğinin araştırıldığını ve günlük belli bir miktar aflatoksin verilen deney hayvanlarının karaciğerlerinde 3-4 haftada kanser oluşumunun gözlendiğini bildiren Yrd. Doç. Dr. Gürsoy, şöyle dedi:

"Burada şunu söylememiz mümkündür. Kanser oluşumları açısından aflatoksinler sigaradan daha büyük bir tehlikedir. Türkiye'de ise her yıl kanser vakalarında yüzde 5-6'lık artış olmaktadır. Kuşkusuz bu sonuç kendiliğinden ortaya çıkan bir durum değil, birçok etken sebep olmaktadır."

Hayvan yemi olarak kullanılıyor

Hangi gıda maddesi olursa olsun aflatoksin bulaşımı olduktan sonra her hangi bir şekilde yok edilmesinin mümkün olamadığına belirten Yrd. Doç. Dr. Gürsoy, şunları kaydetti:

"Genelde evlerde yapılan küçük fakat çok yanlış bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Evlerde bayatlamış ya da küflenmiş ekmekler ya direkt sütçülere veya kapıcı ya da yandaki tavuk besleyen komşuya verilir.
Yayın tarihi: 10.11.2006
1543
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.