Sağlık

Kronik hepatit C hastası çocuklara ilaç geliştirildi

Kronik hepatit C hastası çocuklara ilaç geliştirildi

Kronik hepatit C hastası çocuklar için yeni bir ilacın geliştirildiği ve denemelerde etkili bulunduğu bildirildi.

İlk kez 18 ve altı yaş grubu için hepatit C ilacı geliştirildiğiniaçıklayan uzmanlar, Hoffman La Roche firmasının ürünü peginterferon alfa-2a ilacının, kandaki interferon oranını kontrol edebildiğini ve etkisinin uzun sürdüğünü belirtti.

Aynı ilacın yetişkinlerde de standart interferon ilacından daha fazla etkili olabildiği belirlendi. Birçok klinikte birden denenen ilaç, 14 pediatrik hastaya 48 haftaboyunca haftada bir kez enjekte edildi.

Hastaların yüzde 43´ünde, ilacın kullanılmasından 24 hafta sonra hepatit C virüsünün temizlenmişolduğu gözlendi.

Herhangi bir yan etkiye rastlanılmadığına değinen John Hopkins TıpEnstitüsü uzmanları, ilacın çocuklar için onaylanabilecek ilk hepatit C ilacı olacağını bildirdi.

Karaciğer yetersizliğine neden olabilen hepatit C hastalığının Amerika´da yılda 10-12 bin hastanın ölmesine yol açtığı biliniyor. Hepatit C virüsü kan ürünleri, kan nakli ve steril olmayan iğnelerden geçebiliyor.

Şimdiye kadar hepatit C hastası çocuklara haftada üç kez interferon iğnesi yapılarak, bağışıklık sistemi virüs enfeksiyonuna karşı güçlendirilmeye çalışılıyordu. Araştırma raporu, Sindirim Hastalıkları Haftası´nda yapılan konferansta açıklandı.
Yayın tarihi: 26.05.2003
800
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.