Sağlık

Korkan çocuğa sert davranmak ters tepki yaratıyor!

Korkan çocuğa sert davranmak ters tepki yaratıyor!

Uzmanlar, ailelerin korkan çocuklarına korkuyu yenmeleri konusunda baskı yapmaları, çocuğun daha fazla korkmasına neden olacağını belirtiyor.

Uzmanlar, çocuklarda korkunun, bebeklik döneminden başlayıp 4 yaşında doruğa ulaştığını belirterek, çocukta korku duygusu ortaya çıktığında ailelerin, ´erkek çocuk korkar mı, koskoca adam olacaksın´ gibi sözlerinin, korkuyu azaltmayıp aksine beslediğini vurguluyor.

Nevşehir Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Yusuf Çağlayan, çocuğun bebeklik döneminde her şeyin ürküntü verici olduğunu dile getirerek, alışılmamış bir nesne, yabancı bir yüz, yanına getirilen bir bebek, acıkma, susama veya altının ıslanması gibinedenlerin çocukta korku duygusunu geliştirdiğini kaydediyor.

Çocuklar için düşünülebilecek en büyük korkunun anne-babadan ayrılma olduğunu ifade eden Çağlayan, şöyle devam etti: 'Korku 4 yaşında doruğa çıkar. Sonraki süreçte ise daha somut korkuların ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Köpek, düşüp yaralanma, biryerinin sıyrılıp çizilmesinden kaynaklanan korkular, özellikle bu dönemde yoğunlaşır.

Aile ve çocuğun elinde olmayan çok çeşitli nedenlerle de korku başlayabilir. Bunlar içinde yangın, deprem, evin soyulması, sel felaketi ve yıldırım gibi etkenler de erişkin yaşlara kadar derin izler bırakabilir'.

Çivi çiviyi söker mantığı çok yanlış!

Çocukta korku duygusunun, daha küçük yaşlardan itibaren yenilmesi gerektiğini belirten Çağlayan, şunları söylüyor: 'Aileler ve eğitimciler, çocuğun korku tepkileri karşısında sert tepki göstermekten uzak durmaları gerekir.

Korkularından dolayı çocuğu ayıplamaktan, utandırmaktan kaçınılmalı, korkularla alay edilmemelidir. Korkunun üzerine gitmekten mutlaka kaçınılmalıdır. Ev içinde korkutucu bir nitelik, araç veya gereç olup olmadığı iyice araştırılmalı, çocuk eğer oyundan ve arkadaştan yoksun ise bunlara olanak yaratılmalıdır.

Aşırı kollayıcı tutkuları gevşetmek, çocuğun kendi işini kendisinin görmesine katkı sağlanmalı. ´Çivi çiviyi söker´ mantığıyla harekete geçip korkuları bastırmaya, bir korkuyu başka bir korkuyla yenmeye çalışılmamalıdır.

Karanlıktan korkan bir çocuğu, karanlık odaya sokmaya kalkılmamalı, karanlık odayabirlikte girilmelidir. Köpekten korkan bir çocuğa, çoban köpeği okşatmak korkuyu artırır,ama işe yavru bir köpekle başlarsanız, çocuktaki korku duygusunu en başından yenmiş olursunuz.'

Çağlayan, korkunun küçük yaşlarda yenilmesi gerektiğini kaydederek, 'Korku, küçük yaşlarda yenilmediği zaman çocukta zeka geriliği, aşırı sinir, hiperaktiflik veya içine kapanıklık (otistik), uyumsuzluk ve hassasiyet gibi gelecek için tehlikeli rahatsızlıklar başlayabilir' diye belirtiyor.
Yayın tarihi: 26.03.2003
1671
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.