Sağlık

Köpekler, sara nöbetini önceden haber veriyor

Köpekler, sara nöbetini önceden haber veriyor

ABD'de sara nöbetlerinde yardım vermeleri için eğitilen köpekler, birçok kişinin canını kurtarıyor. Bu köpekler, nöbete yakalanan sahipleri için ilaç getirip başkalarına durumu haber verebiliyor. Eğitilen köpeklerin bazıları ise nöbet gelmeden sahiplerini uyarma yeteneğini kazanıyor.

Rutgers Üniversitesi'nden nöroloji uzmanı Robert Reep, sara nöbetini köpeklerin önceden nasıl sezinlediklerini tam olarak açıklayamadıklarını belirtti. Ancak bir teoriye göre, insanların 300 misli daha iyi koku alma duyusuna sahip olan köpekler, sara nöbetine yakalanacak kişilerin vücudundaki koku değişimini hissedebiliyor. Buna göre nöbetler beyindeki elektriksel rahatsızlıkların sinir sistemine yansımasından kaynaklanıyor ve bu da vücut kokusunda insanların hissedemeyeceği bir değişime yol açıyor.

Köpeklere eğitim verilen merkezlerde amaç, sara nöbetine yakalananlara yardım edilmesinin öğretilmesi. Eğitilen köpeklerin hepsi bir nöbeti önceden haber verecek yeteneğe kavuşmuyor. Köpeklerin sadece yarısının ve bir yıl kadar sonra bu kapasiteye ulaştığı ifade ediliyor.

14 yıl önce geçirdiği bir kazadan bu yana sık sık ve bazen günde iki kez nöbete yakalanan Connie Standley, 40 kiloluk köpeği Alex'ten çok memnun. Alex nöbetten önce uyarıda bulunan bir köpek. ''Bouvier de Flanders'' cinsi Alex, nöbeti sezinleyince sahibini yatmaya zorluyor ve o da yanına uzanıyor. Standley, Alex sayesinde nöbet sırasında düşerek yeni kazalar geçirmekten de kurtulduğunu söylüyor. Alex gerektiğinde telefonu ve ilaçları da Standley'e getiriyor.
Yayın tarihi: 08.04.2002
1009
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.