Sağlık

Kök hücreden göz yapıldı

Kök hücreden göz yapıldı

Japonya'da bir bilim adamı, embriyodan aldığı bir kök hücreden kurbağa gözü üretmeyi başardı. Üstelik bir kök hücreden istenen organ yapılabiliyor.

Japonya' da, 20 yıldır, Tokyo Üniversitesi'na bağlı olarak organ üretme çalışmaları yürüten Prof. Dr. Makato Asashima, kurbağa kök hücrelerden kurbağa gözü üretti. Asashima'nın bu başarısı, dünyanın dört bir yanında çeşitli organ yetersizliklerinden yakınan insanlar için umut ışığı oldu.

Embriyodan aldı

Asashima, embriyodan aldığı bir kök hücreyi doku oluşturmak amacıyla "Activin" adlı bir protein ile yoğunlaştırılmış bir karışımın içine bırakıyor. Bu proteinin, "retionik asit" gibi çeşitli maddelerle yoğunlaştırılması sonucunda kök hücrelerden farklı organlar elde edilebiliyor.

Her organ mümkün

Asashima' nın 1989 yılında keşfettiği Activin'in oranının artırılmasıyla önce kas hücreleri, daha sonra da sırasıyla kalp, karaciğer, pankreas hücreleri üretiliyor. Daha yüksek activin içeren karışımlarla ise göz gibi duyu organları elde ediliyor.

Uzmanlar umutlu

Virginia Devlet Üniversitesi'nden biyokimya uzmanı Carl Pfeiffer, Asashima'nın uyguladığı teknikle ileride organ nakillerinde kullanılmak için insan organlarının da üretilebileceğini vurguluyor.
Yayın tarihi: 26.03.2002
785
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.