Sağlık

Kıskançlık hastalığına yakalanmış olabilirsiniz!

Kıskançlık hastalığına yakalanmış olabilirsiniz!

Türkiyede psikiyatri tedavisinde yenilikler getiren Memory Center eşler arasında yaşanan ve pek çoğu ayrılık ve cinayetle biten kıskançlığın aslında bir hastalık olduğunu ve istendiğinde ilaç ile tedavi edilebildiğini ifade etti. Merkezlerinde Türkiye'de ilk beyin "CHECK UP"ını yaptıklarını, beynin bu işlevsel görüntülenmesinin tedavi sürecini kısalttığını belirten TARHAN kıskançlığı şöyle anlatıyor:

Kıskançlık insanın yaşayan ruhu üzerinde en zedeleyici duygulardan belki birincisidir. Bu duygunun altında sahip olma , kendisine öncelik verme istekleri yatıyor .Sahip olduklarını kaybetme korkusu da insanda kıskançlık duygularını ayaklandırıyor.

Bunların neler olduğunu belirtecek olursak; başlıca şeyler eşlerin düşüncesizce yaptığı eylemlerdir diyebiliriz.

Prof. Dr. Nevzat TARHAN, bir de kıskançlık hezeyanı vardır diyor. Bunlar gece eşini uykudan uyandırıp rüyada kimi görüyordun şeklinde görülüyor.

Bu tarz vakaların çok yaşandığını ailelerin yıkıldığını, hayatın yaşanmaz hale geldiğini ve klinik pratiklerinde bu hastalıktan kurtulmak isteyenlere yardımcı olduklarını söyleyen TARHAN, telefona geç cevap verdin , kapıyı geç açtın diye yanlış yorumlarla evde kavga çıkaran , TV seyrettirmeyen, gazete okutmayan eşlerin evde psikolojik terör estirirdiklerini bunun bir hastalık olarak kabul edilmesi gerektiğini önemle vurguluyor.

TARHAN somut hiçbir dayanağı olmayan böyle suçlamalar genelde kıskançlık paranoyasının belirtileridir.Bu bir hastalıktır. İlaç tedavisi gerektirir. Biz Memory Center'da ilaçla bu tedaviyi uyguluyoruz ayrıca gereken psikoterapi desteğini de veriyoruz diyor.

Kıskanç bey ve bayanların bunu bir kişilik yapısı olarak görmekten vazgeçerek bir hastalık olduğunu kabullenmeleri tedavinin birinci aşamasıdır. Elbette asıl üzerinde durulması gereken şey kıskançlığın bu boyuta gelmeden önce yapılacak şeyleri iyi değerlendirmektir ancak bu boyuttan sonra pes etmemeli artık bunun ilaçla tedavi edilebildiği unutulmamalıdır..

Hangi kıskançlık evliliği yıkar?

Patalojik kıskançlık evde kıskançlık patlamaları yapar ve kuşku fırtınası estirir. Bu durum da kavga demektir. Sürekli suçlanan bir eşin yapacağı şey ise savunmaya geçmektir. Böyle durumda eş ne yapmalıdır? Kesinlikle açık ve dürüst olmalıdır. Şaka bile olsa yalan söylememelidir.

Az evvel belirttiğim gibi marazi kıskançlık tedavi gerektiren bir durumdur. Mutlaka profesyonel yardım alınmalıdır. Tekrar ediyorum aile terapisi ile birlikte ilaç tedavisi de gerekir. Bu rahatsızlığı yaşayanların beyinde kıskançlıkla ilgili hücre gruplarının kimyasal dengesinin bozulması söz konusudur. Bu tedavisi olan bir durumdur.
Yayın tarihi: 19.05.2003
2203
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.