Sağlık

Kişilik özellikleri otuzdan sonra değişiyor

Kişilik özellikleri otuzdan sonra değişiyor

İnsanların en önemli 5 kişilik özelliği, bundan önceki tahminlerin aksine, ömür boyu ve özellikle 30 yaşından sonra değişiyor.

Journal of Personality and Social Psychology dergisinde yayımlananaraştırmaya göre, sinirlilik, dışa dönüklük, deneyime açıklık, kabul edilebilirlik ve vicdanlı olmak olarak ayrılan 5 temel kişilik özelliği (Big Five), yaş ilerledikçe olumlu yönde değişiyor.

California Üniversitesi´nde görevli bilim adamı Sanjay Srivastava ve ekibi, 21 ila 60 yaşlarında 130 bin kişi üzerinde kişilik testleri yaptılar.

Deneyime açıklık özelliğinin haricinde, diğer 4 özelliğin hem kadınlarda hem de erkeklerde yaş ilerledikçe olumlu yönde değiştiğini belirten bilim adamları, insanların özellikle 30´lu yaşlarda daha çekilir olduğunu kaydettiler.

Sinirlilik ve dışa dönüklükte kadınların ve erkeklerin farklı olarak değiştiğini söyleyen bilim adamları, kadınların yaş ilerledikçe daha az sinirli ve duygusal olarak daha sağlam olduğunu, fakat gittikçe daha çok içine kapandığını ifade ettiler.

Bu iki kişilik özelliği erkeklerde ise hemen hemen hiç değişmiyor. Bilim adamları, genç kadınların genç erkeklerden daha sinirli ve çok dışa dönük olduğuna dikkat çekerek, ilerleyen yaşla birlikte her iki cinsin bu iki özellik bakımından birbirine yaklaştığını kaydettiler.
Yayın tarihi: 12.05.2003
1328
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.