Sağlık

Kışa hazır mısınız?

Kışa hazır mısınız?

Enfeksiyonların sık görüldüğü mevsimdeyiz. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin tam zamanı. Bağışıklık sistemi sağlam olanlar daha az hastalanıyor. Bunun en etkili yolu yeterli ve dengeli beslenmek.

Hangi besin grupları tüketilmeli?

Bağışıklık sisteminde vitamin ve minerallerin önemi büyük. Antioksidan vitaminler A, C, E bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücre ve doku hasarına yol açan serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırmasında rol oynarlar. Yumurta, süt, balık, ıspanak, havuç, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini güçlü bir antioksidandır. Vücutta savunma sisteminde görev alır, lenfosit yapımı ve antikor oluşumunu arttırır. Böylece enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için koyu yeşil yapraklı sebzeler sık tüketilmeli. Her gün 3-4 adet kuru kayısı yenilmeli. Haftada 1-2 kez yumurta tüketilmeli. Aynı zamanda kaliteli protein içeriğinden süt ürünleri ve süt düzenli tüketilmelidir.

C vitaminini doğal yollardan almak için hangi besinler tüketilmeli?
Yeşil biber, maydanoz, tere, roka, karnıbahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi besinler bol miktarda C vitamini içerir.

E vitamini ne kadar tüketilmeli?

Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, kurubaklagiller, tahin gibi besinlerde bulunan diğer bir antioksidan da E Vitaminidir. Yemeklere sıvı yağ koymak, haftada 2 kez kurubaklagil tüketmek, haftada 2-3 kez 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketimi ile E vitamininin yeteri kadar tüketimi sağlanabilir.

Soğuk havalarda yağ tüketimi nasıl ayarlanmalı?

Tüketlen yağ miktarının fazla olması bağışıklık sisteminin baskılanmasına sebep olur. Kızartma, kaymak, cips, pasta, krema gibi yağlı besinleri tüketmekten kaçınılmalı. Balık, balık yağı, fındık ve cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri ise bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Ayrıca zeytinyağı, fındık yağı gibi sıvı yağlarda bulunan omega-3 yağ asitleri de bağışıklık sistemini olumlu etkiler.

Besinlerin dışında vitamin tabletleri kullanmak gerekli mi?

Vitamin-mineral tabletlerinin, sağlığı korumak için doktorun önerisi dışında kullanılması yanlıştır.

Hazırlayan: Mesude Erşan - Kelebek
Yayın tarihi: 05.12.2005
765
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.