Sağlık

Kırsal kesim astıma karşı daha dirençli

Kırsal kesim astıma karşı daha dirençli

Milyonlarca çocuğun ve erişkinin en büyük sorunlarından biri olan astımın görülme sıklığı, son 10 yılda Batı Avrupa ülkelerinde iki kat arttı. Türkiye'de de yaygın bir sağlık sorunu olan astım, gerek çocuk, gerekse erişkinlerde en sık görülen kronik hastalıklar arasında yer alıyor.

Astıma, sanayileşmiş ve kentleşmiş bölgelerde, gelişmemiş yörelere göre daha sık rastlanıyor.

Londra Ulusal Kalp ve Akciğer Enstitüsü Gögüs Hastalıkları Bölümü Direktörü Prof. Dr. Peter Barnes, 100 yıl önce astım hastalarının sayısının daha az olduğunu olduğunu belirterek, ''Bugün bile gelişmekte olan ülkelerdeki kırsal kesimlerde astım vakalarına çok az rastlanıyor'' dedi. Astımın sanayileşmiş kentlerde daha sık görülmesinin nedeninin kesin olarak anlaşılamadığını söyleyen Prof. Dr. Barnes, ''Örneğin, beslenmedeki değişiklikler, taze sebze-meyve tüketiminin azalması hastalığa zemin hazırlamış olabilir'' diye konuştu. Çocukların enfeksiyona daha az yakalanmalarının da astım riskini artırdığını belirten Prof. Dr. Barnes şunları söyledi:

''Enfeksiyonlar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyonlarla vücut antremanlı olur ve astıma yakalanma riski de azalır. Sadece enfeksiyonlar değil, kirli çevre de bu anlamda yararlı. Örneğin çiftlikte, hayvanlarla beraber büyüyen çocukların astıma yakalanma oranları çok daha düşük.''

Astıma yakalanma konusunda genetik risk bulunduğunu da söyleyen Prof. Dr. Barnes, ''Genel popülasyonda astımın görülme sıklığı yüzde 8-10. Ancak anne ya da babadan birisinde astım olması halinde doğacak bebekte bu oran yüzde 20-30'a yükseliyor. Anne ve babanın her ikisi de astım hastası ise bu oran yüzde 60-70'lere çıkıyor'' dedi.

Astımın çocuklarda yetişkinlere oranda çok daha sık görüldüğünü belirten Prof. Dr. Barnes, şöyle devam etti: ''Astım sıklıkla 2-17 yaşları arasındaortaya çıkıyor.
Yayın tarihi: 21.03.2002
796
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.