Sağlık

Kirli hava sağlığınızı tehdit ediyor!

Kirli hava sağlığınızı tehdit ediyor!

Kış aylarının gelmesiyle kendini gösteren hava kirliliği nedeniyle solunan kükürtdioksit ve karbon partikülleri sağlığımızı tehdit ediyor.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Özyardımcı, hava sirkülasyonunun yanı sıra kalitesiz yakıt kullanımıyla da kendini iyice hissettiren hava kirliliğinin insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

Hava kirliliğinin Bursa, İstanbul ve Kocaeli gibi sanayileşmiş kentlerin ortak sorunu olduğuna işaret eden Özyardımcı, kirli havada bulunan ve solunum yoluyla insan vücuduna giren kükürtdioksit ve karbon partiküllerinin birçok hastalığa neden olduğuna dikkat çekti.

Ölümcül risk

Özyardımcı, özellikle kükürtdioksitin solunum yollarını tahriş ederek öksürük, balgam, göğüste hırıltı, nefes almada güçlük gibi şikayetlere neden olduğuna işaret etti. Uzun süre kirli hava soluyan kişilerde KOAH (kronik bronşit, anfizem) ve akciğer kanserine daha çok rastlandığını belirten Özyardımcı, "Hava kirliliği yüzünden polikliniklerimize başvuran hasta sayısı artıyor. 1952 yılında Londra'da hava kirliliği yüzünden 3 gün içinde 4 bin kişi yaşamını yitirdi. Bu rakamlar hava kirliliğinin hafife alınmaması gerektiğinin göstergesidir" diye konuştu.

Öneriler

- Kirli hava, kalp ve kronik akciğer hastaları ile çocuklar için daha da tehlikeli. Kirlilik astım hastalarının nöbet geçirmesine neden olabiliyor. Bu yüzden özellikle çocuklar ve hastalar kirli havadan sakınmalı, kirliliğin yoğun olduğu 07.00-10.00 ve 17.00-20.00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarı çıkmamalılar.

- Hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde sigara içilmemeli. Zira sigara dumanıyla kirlilik birleşerek daha tehlikeli duruma gelebiliyor.
Yayın tarihi: 30.11.2003
792
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.